YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boğaz'ın silueti nisanda değişecek
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin siluetini değiştirecek onarıma nisan ayında başlanacak. Çalışmaların trafiği etkilememesi için üst yapı onarımı okullar kapandıktan sonra yapılması planlanıyor.
Boğaz'ın silueti nisanda değişecek
04 Aralık 2013 / 07:00 Güncelleme: 04 Aralık 2013 / 15:10

Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi iş programına göre Boğaziçi Köprüsü'nün askı halatı değişiminin 2014 yılı nisan ayında başlaması planlanıyor.

Yapılacak tadilatla köprünün ömrü 40 yıl uzatılacak. Karayolları Genel Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmed köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesi Projesi Yapım İşinin sözleşmesi 25 Kasım'da imzalandı.

15 gün içinde başlanması planlanan işlere ait projelendirme çalışmaları Amerikan Parsons firması tarafından tamamlandı.

Yatay halatlar dikey olacak

Boğaziçi Köprüsü'nde, 236 adet askı halatı değişimi (diyagonal olan askı halatlarının dikey hale getirilmesi), kulelerin içten çelik levhalarla güçlendirilmesi, tabliyenin bazı bölümlerinin tamiri ve güçlendirilmesi, üst yapı yenilemesi (asfalt işleri), ana kablo ve ankraj odaları için korozyona karşı nem alıcı sistem kurulması, elektromekanik işler (asansör, kablolama gibi) yapılacak.

Toplamda 540 gün sürecek 

FSM Köprüsünde ise boya işleri (tüm köprünün boyanması) ile ana kablo ve ankraj odaları için korozyona karşı nem alıcı sistem kurulması çalışmaları yapılacak. 540 gün sürecek çalışmada, iş programına göre ilk 6 ay içinde projeler hazırlanarak malzeme tedariki yapılacak. 2014'ün nisan ayında Boğaziçi Köprüsü halat değişimi başlayacak.

Trafik akışını etkilemeyecek

Boğaziçi Köprüsü'nde trafik akışını etkileyebilecek üst yapı çalışmaları ise okulların tatile girdiği 2014 yılı temmuz-ağustos aylarında gerçekleştirilecek.

İş programına göre kamuoyu, çalışmalar hakkında önceden bilgilendirilecek. Yapısal takviye işleri esnasında 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritli Boğaziçi Köprüsü'nde sadece kenar şeritler saat 22.00-06.00 arasında trafiğe kapatılabilecek, zorunluluk olmadıkça da bu saatler dışında trafiğe kapatılmayacak. FSM Köprüsünde ise trafik engellenmeyecek.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler