YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bodrum'da 160 kaçak göçmen yakalandı
Bodrum'da 160 kaçak göçmen yakalandı
21 Aralık 2015 09:47
Bodrum'da, yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmek için hazırlık yapan Suriye ve Irak uyruklu 160 kişi, denize açılmak için hazırlık yaptıkları sırada yakaladı.

İlçeye bağlı İçmeler, Gümbet, Bitez Adaboğazı ve Ortakent-Yahşi sahilinde uygulama yapan güvenlik güçleri, yasa dışı geçişlere yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Söz konusu bölgelerde yapılan denetimler ve alınan istihbarat doğrultusunda, aralarında tekerlekli sandalyeli bir engelli ile çok sayıda çocuğun da bulunduğu Suriye ve Irak uyruklu 160 kişi, denize açılmak istedikleri sırada gözaltına alındı.

Yakalanan sığınmacılar, polis ekiplerince minibüslere bindirilerek İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

"Mecburen kaçmaya çalışıyoruz"

Eşi ve oğlu ile 6 gün önce Irak'tan Türkiye'ye gelen Hendriyen Kadir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kişi başı 2 ila 3 bin dolar verdikleri organizatörlerin kendilerini deniz kenarına getirerek bıraktığını iddia etti.

Yunanistan'a gitmek için bölgeye getirildiklerini anlatan Kadir, "Bizi buraya getirdiler. Deniz yoluyla Yunanistan'a gideceksiniz dediler. Kimimiz Irak, kimimiz ise Suriyeli. Mecburen kaçmaya çalışıyoruz. Irak'ta yaşam yok, Suriye'de yok" diye konuştu. 

Irak uyruklu Yakup Yusuf da tüm parasını insan tacirlerine kaptırdığını savunarak, "Irak'tan geldik. Irak'ta zulüm çok. Biz de buraya geldik. Organizatörlere ailece 6 bin dolar verdik ve bizi burada bıraktılar" dedi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler