YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bodrum termal turizm merkezi oluyor
Bodrum termal turizm merkezi oluyor
01 Ekim 2014 19:26
Bodrum Jeotermal Derneği Başkanı Mehmet Varlık, ilçede 750 metre derinlikte termal suya ulaştıklarını bildirdi.

Bodrum Jeotermal Derneği ile özel bir şirket tarafından Akyarlar Mahallesi Aspat Dağı mevkisinde yaklaşık 6 ay önce jeotermal kazı çalışması başlatıldı.

Kazı sonucunda 750 metre derinlikte tedavi edici özelliği olduğu belirtilen termal suya rastlandı. Varlık, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki yıldan bu yana sürdürdükleri proje kapsamında başlattıkları sondaj çalışmalarında sona geldiklerini söyledi. Bölgenin jeolojik ve jeofizik alanında incelendiğini ifade eden Varlık, "Ekiplerce bölgede etütler yapıldı.

Taranacak noktalar tespit edildi ve bu bölgede çalışma yapma kararı alındı" dedi. Yasal süreçleri tamamladıktan sonra tesislere termal suyu dağıtmayı amaçladıklarını dile getiren Varlık, şöyle konuştu: "750 metre derinlikten termal su çıkardık. Şimdi kuyu temizlik çalışması yapıyoruz.

Suyun içerisinde kayaların mineralli tuzunu da gördük. Belli oranda tedavi edici unsurları arasında tuz, kükürt ve demir bulunuyor. Suyun sıcaklığını ise çalışma sırasında soğuk su verilmesi nedeniyle henüz ölçemedik. Çalışmaların tamamlanmasının ardından suyun sıcaklığı ölçülecek ve tahliller yapılarak Sağlık Bakanlığı vasıtasıyla kaplıca alanı ilanına gidilecek. Yapılan, Bodrum'da 12 ay turizm için giriş kapısıdır."

Daha önce Gümüşlük Mahallesi'nde bir termal kuyu daha bulduklarını ifade eden Varlık, "Buradaki su beklentimiz 70 litre/saniyedir. Civardaki bütün tesislere hitap edebilecek kapasitemiz var. Deneme kuyusunun yanına bir de üretim kuyusu açmayı planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Varlık, Bodrum'da yurt içi ve dışına sağlık sektörüne hizmet edecek bir sektör hazırlamayı planladıklarına dikkati çekerek, "Jeotermal turizmle 11 milyar dolarlık bir girdi sağlamak hedefleniyor. Bu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hesaplandı. Bu miktar doluluk oranına, talebe ve sunacağınız hizmete bağlı. Daha da yükselebilir diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler