YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böbrek hastası kızına can verdi
Böbrek hastası kızına can verdi
24 Ağustos 2015 18:23
4 yıldır diyalize giren Filiz Ünal’ın yardımına babası Mehmet Fahrettin Aslan (60) yetişti. Kızının daha fazla diyalize bağlı bir hayat sürmesine dayanamadığını belirten baba, kızına böbreğinin birini verdi.

Kilis’te kusma ve baş ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye başvuran 30 yaşındaki Filiz Ünal adlı kadına böbrek yetmezliği tanısı koyuldu. 4 yıl boyunca uygun organ çıkmasını bekleyen Filiz Ünal, bu süreyi diyalize girerek geçirmek zorunda kaldı. Zorlu geçen diyaliz seanslarında oldukça yıpranan Filiz Ünal’ın yardımına ise babası Mehmet Fahrettin Aslan (60) yetişti. Kızının daha fazla diyalize bağlı bir hayat sürmesine dayanamadığını belirten baba, kızına böbreğinin birini verdi. Başarılı bir nakil ameliyatıyla ikinci bir hayata ‘merhaba’ diyen Filiz Ünal, şimdi yeniden eski sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

“Babam sayesinde iyileştim”

11 yıllık evli olan Filiz Ünal, teşhis sonrası ilaç tedavisine başlandığını ancak bir yıl sonra ilacın yeterli olmaması üzerine 4 yıllık diyaliz sürecine girdiğini belirten Ünal, “Diyaliz tedavisine başladığım dönemde kadavradan nakil için başvuru yaptım. Kardeşlerim böbreklerini vermek istedi ama kan uyuşmazlığı olduğu için nakil işlemi gerçekleşmedi. Babam böbreğini vermek istedi. Babamla hastaneye geldik. Dokular uyunca nakil işlemini gerçekleştirmeye karar verdik. Dört yıldır süren sıkıntılı dönem babam sayesinde sona erdi. Babam sağ olsun, Allah razı olsun” dedi.

“Kızım için mutluyum”

Kızı için nakilden başka çare kalmadığını anlatan baba Aslan, "Kardeşleri böbreklerini vermek istemelerine rağmen, kan uyuşmazlığı çıkınca, baba yüreği daha fazla dayanamadım ve ben böbreğimi vermek istedim.” Aslan, mutlu olduğunu ifade etti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler