YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'te genç kızların bilardo tutkusu
Bitlis'te genç kızların bilardo tutkusu
02 Nisan 2013 12:10
Bitlis'te ilk kez düzenlenen kadınlar bilardo turnuvasında elde ettikleri başarıyla adlarından söz ettiren genç kızlar, ustalıklarıyla erkeklere taş çıkarıyor.

Kentte bir süre önce düzenlenen Bayanlar Pool Bitlis İl Birinciliği bilardo turnuvasına katılan 7 sporcu, kentteki diğer genç kızların bilardoya ilgi duymasını sağladı. 

Turnuvada rakiplerini tek tek eleyerek Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkı kazandıkları halde çeşitli sorunlar nedeniyle şampiyonaya katılamayan Bitlis Eren Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Firdovs Kanat ile turnuva ikincisi Gamze Tülay, elde ettikleri başarıyla hemcinslerine örnek oldu.

Bilardo salonlarının yetersiz olduğu kentte, erkekler tarafından yadırganmalarına rağmen bilardo sporuna gönül veren Kanat ve Tülay, tüm olumsuzluklara rağmen bilardo oynamaya devam ediyor.

Bitlis'in ilk bilardo şampiyonu Kanat,  yaptığı açıklamada, uzun süredir bilardo sporuyla ilgilendiğini belirterek, başarısının, bölgedeki genç kızlara örnek olması gerektiğini söyledi.

Kanat, 3 yıl önce geldiği kentte arkadaşlarıyla bilardo oynadığı zaman bazı kesimlerce yadırgandığına işaret ederek, ''Biz tüm bunlara kulağımızı kapattık ve oyunumuza baktık. Diğer kızlar da bizden cesaret alarak oynamaya başladı. Bitlis'te şuan birçok kız bilardo sporuyla ilgileniyor'' dedi.

Turnuva ikincisi Tülay ise kendisi için bir tutku olan bilardoyu Bitlis'teki diğer genç kızların da oynamasını sağlamaktan mutluluk duyduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

''Bizim oynadığımızı gören birçok arkadaşımız şimdi bilardo oynuyor. Öncü olduğumuz için çok mutluyuz. Fakat halen bazı sorunlarımız var. Yetkililerin, bilardo oynayan kızlara yer tahsis etmesi gerekiyor. Erkeklerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kadınlar salonlara gitmeye çekiniyor. Bilardonun kadınlar arasında yaygınlaşması için özel mekanlar hazırlanmalı.''

 

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler