YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'in ilmi şahısları dünyaya tanıtılacak
Bitlis'in ilmi şahısları dünyaya tanıtılacak
26 Ağustos 2013 14:28
BEÜ, Yükseköğretim Kurulu'na yapılan başvuru sonucu kurduğu "Bitlis İli ve Çevresindeki İlmi Şahısları Araştırma ve Uygulama Merkezi" aracılığıyla Bitlis'ten dünyaya ışık saçan ilmi şahsiyetleri araştıracak

Bitlis Eren Üniversitesi'nce (BEÜ), Yükseköğretim Kurulu'na yapılan başvuru sonucunda "Bitlis İli ve Çevresindeki İlmi Şahısları Araştırma ve Uygulama Merkezi" aracılığıyla Bitlis'ten dünyaya ışık saçan ilmi şahsiyetler araştırılacak. BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, yaptığı açıklamada, fen ve inanışta çok önemli şahsiyetleri yetiştiren bir ilin, bu şahsiyetleri sahiplenmesi, tanıtması ve yayması gerektiğini söyledi.

Kentte yetişen ilmi şahısları toparlayıp ve inceledikten sonra, bunları da ülkeye ve dünyaya tanıtmaya çalışacaklarını ifade eden Doğru, şöyle konuştu: "Bitlis İli ve Çevresindeki İlmi Şahısları Araştırma ve Uygulama Merkezi için 1 yıl hazırlık yaptık. Ardından YÖK'e teklifimizi yaptık ve bu merkezimiz kabul gördü. Merkez Resmi Gazetede yayımlanarak yasalaştı. Bitlis, dünyaya ışık saçan ilmi şahsiyetlerin yetiştiği yer. Fen ve inanışta çok önemli şahsiyetleri yetiştirmiş bir ilin, bu şahsiyetleri bir şekilde sahiplenerek, bunları tanıtması ve yayması gerekiyor.Bu düşünceyle merkezimizi kurduk. Merkeze başkan atadıktan sonra, hummalı bir çalışma içine gireceğiz. Bunun ilk sinyallerini geçtiğimiz aylarda Said Nursi Günlerini düzenlemekle verdik. Said Nursi Günlerinin bir başlangıç olduğunu söylemiştik."

Bitlis'te yetişen ilmi şahısların hayatları ve eserlerinin, akademik bir çalışma sonucu bir eser haline getirilerek yayımlanacağını bildiren Doğru, araştırılacak şahsiyetler arasında Said Nursi, Şems-i Bitlisi, Muştakbaba ve Arvasi hazretlerinin yer aldığını belirtti.

 "Bitlis ve çevresinde önemli vakıf eserleri var"

Bitlis İli ve Çevresindeki İlmi Şahısları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile yetinmediklerini ve yönetmeliği yayımlanan "Bitlis İli ve Çevresindeki Vakıf Eserleri İnceleme ve Uygulama Merkezi"ni de kurduklarını belirten Doğru, bölgede çok önemli vakıf eserlerinin bulunduğunu ifade etti. Bu vakıf eserlerinin yeninden akademik olarak, toparlanması ve tanıtılması gerektiğini dile getiren Doğru, "Eserler için restorasyonu gerekiyorsa, ilgili yerlere müracaatlarının yapılması lazım. Üniversitemizde bu işlevi görebilecek bir merkez kurduk. Bu da eylülde faal duruma olacak. Üniversite bünyesinde böyle bir araştırma merkezinin kurulması, bütün eserlerin akademik anlamda incelenerek, ülkeye ve dünyaya kazandırılması anlamına geliyor. Bunu önemsiyoruz ve merkezimizi kurduk" dedi. Ahlat Selçuklu Mezarlığı ile ilgili bütün üniversitelere broşür göndereceklerini ve üniversitelerdeki arkeoloji ve sanat tarihi bölümündeki öğrencileri, yazın Bitlis'e staja göndermelerini isteyeceklerini ifade eden Doğru, bununla hem bir farkındalık yaratmak hem de kentte gelen öğrencilerin eserler hakkında bilgilerinin olmasını sağlayacaklarını bildirdi. Üniversite olarak, buradaki resmi kurum ve hayırseverlerle bağlantı kurarak, öğrencilerin kalmasını taahhüt edeceklerini vurgulayan Doğru, "Burada bir çalışma başlatmayı amaçlıyoruz. Bunu önümüzdeki yıl yürürlüğe sokabilirsek, hem tanıtım hem de buradaki eserler üzerinde bilim adamlarında farkındalığını artırmak istiyoruz. Bu konuda önemli bir projemiz olacak" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler