YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bir yastıkta kocama' devri bitti
'Bir yastıkta kocama' devri bitti
17 Kasım 2012 12:11
Gelişen teknoloji ile birlikte yok olmaya yüz tutan el sanatlarından biri olan yorgancılıkta, halk arasında yeni evlenenler için söylenen ve ''Bir yastıkta kocayın'' deyimiyle isim yapmış tek yastıklar artık üretilmiyor.

Bir zamanlar genç kızların çeyizlerinin en önemli parçalarından olan, rengarenk kumaşlarla ve binbir emekle işlenerek dikilen yorganların yerini artık hazır satılan fabrika üretimi yorgan ve yastıklar aldı.

Usta çırak ilişkisiyle yaşatılan, üzerinde Türk kültürüne has motiflerin yer aldığı geleneksel yorganlar eski ilgiyi görmüyor.

Kocaeli'deki 47 yıllık yorgan ustası Cevat Yavuz (62), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yorgancılığa 15 yaşında çırak olarak başladığını belirterek, 4 yıl para almadan mesleği öğrenmek için çaba harcadığını söyledi.

Kalfa olduktan sonra maaşlı olarak başkalarının yanında çalıştığını ifade eden Yavuz, 1980 yılında dükkanını başka bir yorgancıdan devir aldığını kaydetti.

Yavuz, 1980'li yıllarda el emeği yorganların her evde yerini aldığını dile getirerek, ''Günümüzde fabrika üretimi yorgan ve yastıklar çıkınca bizim işlerimiz yüzde 70 oranında azaldı. Şimdi insanlar ucuzluğu nedeniyle hazır yorgan ve yastıkları tercih ediyor. Bizim yaptığımız yorganlar, 20 yıl kullanılırken hazır alınanlar 3-5 yıldan fazla gitmiyor'' diye konuştu.

Eskiden Kocaeli'de 100 civarında yorgancının bulunduğunu ve yorgancıların İzmit'te bir sokağa adını verdiğini belirten Yavuz, oradaki yorgancıların işlerinin azalması dolayısıyla dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını bildirdi.

''Mesleğimizde çırak yetişmiyor, kimse çocuğunu verip de mesleği öğrenmesini istemiyor'' diyen Yavuz, kendisinin bu mesleği belirli bir süre daha sürdürebileceğini, daha sonra dükkanı kapatmak zorunda kalacağını söyledi. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler