YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir vaşak daha ortaya çıktı ama...
Bir vaşak daha ortaya çıktı ama...
20 Ocak 2014 23:37
Kastamonu'nun Tosya ilçesinde otomobilin çarptığı vaşak telef oldu.

Orman ve Su işleri Kastamonu Şube Müdürü Yalçın Uyanık, D-100 karayolunda otomobilin çarpması sonucu kedigiller familyasından vaşağın telef olduğunu söyledi.

Vaşakların koruma altında olduğunu belirten Uyanık, "Tazminat bedeli 6 bin liradır. Vaşak, ülkemizde yayılış gösteren bir tür olup, bilimsel amaçlı izlemesi de yapılmaktadır. İlimizde de envanter sayımlarında kayıtlarda olan ve yaban hayatında rastlanabilecek bir türdür. Vaşak, aracın çarpması sonucu telef olmuş. Tosya ve Kastamonu ormanlarında rastlanan bir hayvan. Bakanlıkça koruma altındadır" şeklinde konuştu.

Telef olan vaşağı bulan Faruk Boyacı ise otomobiliyle D-100 karayolundan Samsun yönüne seyir halindeyken Karğı mevkisinde yol kenarında yatan bir hayvan gördüğünü kaydederek, "Aracımı durdurarak arkadaşımla hayvanın yanına gittik. Daha önce görmediğim renklerde çok güzel tüyleri olan hayvanın sadece ağzında kan vardı. Başka bir yerinde yara olmayan hayvanın daha önce öldüğünü ve soğuktan katılaştığını gördük. Bizim gibi hayvanı merak eden ve yolda duran vatandaşlardan hayvanın bu bölgede pek rastlanılmayan vaşak olduğunu öğrendiğimde üzüntüm bir kat daha arttı. Nesli tehlike altında olduğu için koruma altına alındığı söylenen vaşağın sayısı inşallah ormanlarımızda daha da çoğalır" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler