YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir saat sonra hayata döndü
Bir saat sonra hayata döndü
23 Kasım 2009 16:49
Hakkari'de kalbi duran kişi, bir saatlik müdahalenin ardından hayata döndü.

Hakkari'de kalp krizi geçiren Haydar Çiftçi, yapılan bir saatlik müdahalenin ardından yaşama döndü.

Alınan bilgiye göre, 2 gün önce solunum yetmezliği şikayetiyle Hakkari Devlet Hastanesi Acil Servisine gelen 12 çocuk babası Haydar Çiftçi (42), sırasını beklerken kalp krizi geçirdi.

Kalbi duran Çiftçi'ye, acil servise çağrılan Kardiyoloji Uzmanı Osman Ufacık ve Göğüs Uzmanı Gökhan Pirincek tarafından kalp masajı yapıldı. Yaklaşık bir saat süren kalp masajının ardından kalbi atmaya başlayan Haydar Çiftçi, daha sonra yeni kurulan yoğun bakım ünitesine alındı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Hakkari Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ali Güneş, 2 ay önce açtıkları yoğun bakım ünitesinin hayat kurtardığını belirterek, şunları söyledi:''Doktor arkadaşlar hemen müdahalede bulundu. Bir saatlik kalp masajının ardından hastanın kalbi yeniden çalıştı. Hastamızı 2 gün boyunca solunum cihazına bağlı tuttuk. Dün akşam solunum cihazından çıkardık. Yoğun bakım ünitesi olmasaydı bu hastamız Van iline sevk edilecekti. Bu da 4 saatlik bir yol. Hastayı kaybetme ihtimalimiz yüksekti. Yoğun bakım ünitemizin olması, bu durumdaki hastaların yaşama şansını artırıyor.''
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Osman Ufacık ise hastaya bir saat boyunca kalp masajı yaptıklarını, umutlu olmadıkları hastanın geri gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini bildirdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler