YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir evde 84 patlayıcı bulundu
Bir evde 84 patlayıcı bulundu
03 Haziran 2016 13:02
Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda, güvenlik güçlerince bir evde bulunan 84 el yapımı patlayıcı, bomba imha uzmanlarınca kontrollü imha edildi.

Kent merkezinde PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

Müşterek operasyonda son 24 saatte 2 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. Bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 491 oldu. Teröristlerden arındırılan bölgelerde arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Yeni Mahalle'deki bir evde, aralarında çeşitli büyüklükteki tüplerin de bulunduğu 84 el yapımı patlayıcı, çok sayıda yaşam malzemesi, tıbbi gereç, gaz maskesi ile 2 tabanca ve bir uzun namlulu silah buldu.

- Patlayıcılar incelendikten sonra imha edildi

Çevrede güvenlik önlemi alındıktan sonra eve giren bomba imha uzmanları, uzun süre patlayıcıları inceledi.Çalışmanın ardından bazıları kapı ve pencere girişlerine tuzaklanan patlayıcıların bağlantı kabloları kesildi.Uzmanlar, daha sonra çivi, bilye, metal parçaları ile güçlendirilen 15'i tüp toplam 84 parça tesirli patlayıcıyı kontrollü imha etti.

- Operasyonun yüzde 99'u tamamlandı

Yüzde 99'u tamamlanan operasyonda, Yeşilyurt, Gündoğdu, Vakıfken, Dicle, Cumhuriyet, Gazi Paşa, Yeni ve İsmetpaşa mahalleleri örgüt mensuplarından arındırıldı. Güvenlik güçleri 4 bin 91 evde arama yaptı, teröristlerce oluşturulan 237 barikatı kaldırdı, 39 çukuru kapattı, bin 508 el yapımı patlayıcıyı imha etti.Güvenlik kaynakları, Bahçelievler Mahallesi'nde küçük bir terörist grubun bulunduğunu belirtirken, operasyonun aralıksız sürdüğünü kaydetti. Teröristlerin kaçma girişimlerinin engellendiğini vurgulayan güvenlik kaynakları, kırsalda da önlemlerin üst düzeyde tutulduğunu bildirdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler