YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşinci denemede ikizi tutturdu!
Beşinci denemede ikizi tutturdu!
10 Aralık 2014 09:51
İzmir'de tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen kızı Defne'nin kardeş isteği üzerine 5 kez daha aynı tedaviye başvuran 34 yaşındaki Sibel Varlık (34) , ikiz bebeklere hamile kaldı.

Varlık, tedavi gördüğü hastanede gazetecilere, eşi ile 8 yıl önce de çocuk sahibi olmak istediklerini ve Defne'yi tüp bebek yöntemiyle dünyaya getirdiğini anlattı.

Kızının bir süre sonra kardeş istemeye başladığını ve 7 yıl önce yeniden aynı yönteme başvurduklarını söyleyen Varlık, aralıklarla 5 denemede bulunduklarını ve sonuncusunda ikiz bebeklere hamile kaldığını öğrendiğini ifade etti.

Şu anda hamileliğinin 9 haftayı doldurduğunu, özellikle de kızının isteğini yerine getirdiği için çok mutlu olduğunu anlatan Varlık, duygularını şöyle anlattı:

"Defne'nin kardeş istemesi bizi heveslendirdi. Tekrar denemek için çaba sarf ettik. Doktorumun moral vermesi de benim için çok önemliydi. Çok üzüldüm, maddi ve manevi olarak çok yıprandım ama Defne kardeş istediği için hiç yılmadık, sürekli çaba içindeydik ve güzel bir sonuç elde ettik. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederim."

-"Aileler ilk denemede vazgeçiyor"

Kent Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı Dr. Dilek Aslan da gün geçtikçe infertilite oranının yükseldiğini, tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftlerin oranının yüzde 15'e çıktığını söyledi.

Kaliteli bir programla 30 yaş civarındaki çiftlerin yaklaşık yarısında ilk denemede tüp bebek yöntemi ile gebelik elde ettiklerini ve sonraki denemelerde şansın arttığını söyleyen Aslan, "Tedaviyi bırakan çift sayısı da oldukça fazla. Biz bunun önemini vurgulamak istiyoruz. Tekrar denemekten vazgeçmemek başarıyı yakalamayı sağlıyor" dedi.

Tüp bebek yönteminden vazgeçmemek için en iyi örneğin Sibel Varlık olduğunu dile getiren Dilek Aslan, şöyle konuştu:

"7 yılda toplam 5 defa tüp bebek denemesi yaptılar. Defne'nin artık ikiz kardeşleri olacak. Biz tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin 2 ya da 3 denemeyi göze alarak yola çıkmasını istiyoruz. Bir sınır yok belki 5 ya da 6 kez başvurması lazım. Sosyal, fiziksel ve maddi açıdan oldukça karmaşık bir tedavi. Biz ailelerin yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Sibel Hanım başardı, diğer aileler de başarabilir."

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler