YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beş yıl erken emeklilik geliyor
Beş yıl erken emeklilik geliyor
07 Aralık 2014 09:04
Vatandaşın erken emeklilik imkanları genişliyor. Yıpranma payı sayesinde 20 yıl görev yapan bir öğretmen 5 yıl daha erken emekli olma imkanına kavuşacak. Diğer meslekler içinse belli kriterlerle farklı erken emeklilik imkanları sunuluyor.

Erken emeklilik imkanları genişliyor. Yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek meslekler arasına öğretmenlik de katılıyor. Daha önce sağlıkçılara tanınan yıpranma payı imkanı öğretmenlere de tanınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda öğretmenlere her dört yılda bir yıpranma payı verilmesi önerisi benimsendi. Buna ilaveten öğretmenlerin ek göstergesinin 3600 olması da karara bağlandı. Bu sayede öğretmenlerin özellikle emekli olduktan sonra maaş ve ikramiyeleri artacak.

Yıpranma payı sayesinde 20 yıl görev yapan bir öğretmen 5 yıl kazanmış olacak. Böylece 5 yıl daha erken emekli olma imkanına kavuşacak. Aynı hak sağlıkçılara da tanınarak onlara da erken emekliliğin yolu açılmıştı.

Her kesim yararlanır

Erken emeklilik belli meslek gruplarına tanınsa da diğer vatandaşların da bu hakkı bulunuyor. Askerliğini sigortalı olmadan önce yapmış vatandaşlar bu süreleri borçlanarak ilk işe giriş tarihlerini öne çekiyor. Böylece en az 1 yıl erken emekli oluyor.

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar yaş ve yılını tamamlamış ise 3 çocuğa kadar borçlanarak 2160 gün yani 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. Yüzde 40 ve üzeri raporu olan engelliler de, erken emekli olabiliyor.

 

TAKVİM

Polisler unutuldu :(
 // A.SAĞ
Öğretmenlerimize hayırlı olsun, 3600 göstergeyi hakkediyorlar.

Yıpranma denildiğinde Polislik önce akla gelir.
Bütün kurumlarda bulunan -paralelcilere- bakıpta Koskoca Emniyet Teşkilatına cephe alıyorsa hükümet kaybeder.
3600 gösterge Polisin hakkı.......
07 Aralık 2014 Pazar 10:00
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler