YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belediyeden güzel hamle
Belediyeden güzel hamle
03 Mart 2010 11:56
Yenimahalle Belediyesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortak yürüttüğü proje kapsamında, 5 bin meyve fidanını toprakla buluşturacak.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, yaptığı açıklamada Türkiye'de son yıllarda tarımın yeterli desteği göremediğini, köyden kente göçün çok önemli miktarlarda arttığını ve bunun işsiz sayısının artmasında etkili olduğunu söyledi.

Son yerel seçimler öncesinde ilçeye bağlı 13 köyü gezdiğini belirten Yaşar, ''Buralarda üretim bitmiş, hayvancılık sıfıra inmiş. Bunları gördükten sonra Ankara Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüttük. Bu köylerde veteriner ve ziraat fakültesi öğretim görevlileriyle bizim elemanlarımız ortak çalışma yaptılar'' dedi.

Bölgedeki nüfus yapısı ile ilgili araştırmanın sonucuna göre, üniversiteyle beraber köylerde neler yapılabileceğini belirlediklerini ifade eden Yaşar, söz konusu mahalleler Yenimahalle Belediyesi'ne ait olduğu için alt yapı çalışmalarını belediyenin üstlendiğini kaydetti. 

''ÜRETİLEN ÜRÜNLER PAZARLARDA SATILACAK''
 
Proje kapsamında bu mahallelerdeki alanları organik tarıma yönlendirme kararı aldıklarını dile getiren Yaşar, Ziraat Fakültesi'nden Ankara iklimine uygun 5 bin fidan aldıklarını bildirdi.

Bu fidanların kiraz, elma ve armut fidanları olduğunu bildiren Yaşar, fidanları 10 köye dağıtmaya başladıklarını söyledi.

Köylülerden fidanların yetiştirilmesi konusunda ciddi bir talep geldiğini vurgulayan Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, ''Bu sene bakacağız. Pazar günü Ballıkuyumcu Köyü'nde, Ziraat Fakültesi Dekanı da dahil, bir dikim töreni yapacağız. O töreni yaptıktan sonra bütün köylere de elemanlar girecekler, inceleyecekler. Bu 5 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bunların heyecanına bakacağım. Eğer ciddi olarak ağaca sahip çıkarsa bu köyler, gelecek sene 15 bin fidan daha vereceğim'' diye konuştu.

Çiftçilerin 2-3 sene içinde ürettiği ürünlerin Yenimahalle'deki pazar ve marketlerde satışı için yer vereceklerini anlatan Fethi Yaşar, ''Ayaş'ın köylüsüne de vereceğim. Beypazarı'nın köylüsüne de vereceğim. Yani köylü kazandığı için tarıma baksın, üretime geçsin, gözü Ankara'da olmasın, köylü göç etmesin düşüncesiyle bunları Yenimahalle'de yapmaya çalışacağız'' dedi.

Yenimahalle'de organik tarım ürünlerinin satıldığı ayrı bir pazar kuracaklarını ifade eden Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, tezgahları hazır olan bu pazarlarda, satışlara Nisan ayında başlayacaklarını bildirdi.

A.A.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler