YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belediye başkanvekili olunca...
Belediye başkanvekili olunca...
13 Ekim 2011 23:54
Belediye başkan vekili oldu, kaçak inşaatını yıktırıd.

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Tosmur Beldesi Belediye Meclis Üyesi Hasan Dereli, kendine ait olan ve hisse karşılığı anlaştığı müteahhit tarafından zamanında ruhsat alınmadığı için yıkım kararı verilen inşaatını, belediye başkan vekili olunca yıktırdı

Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir, bazı işleri dolayısıyla Alanya dışına çıkınca, başkan vekilliğini AK Parti'li meclis üyesi Hasan Dereli'ye bıraktı.

Dereli de başkanlık koltuğuna oturduğu ilk gün, 2005 yılında daire karşılığı anlaşarak arsasını verdiği müteahhidin yaptığı inşaatın ruhsatsız olduğunu belirterek, fen İşleri ile imar ve zabıta müdürlüklerine yıkım talimatı verdi. Karkas durumundaki 3 katlı bina, yaklaşık 3 saatte yıkıldı.

Yıkım işleminin tamamlanmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Dereli, arsasını 2005 yılında daire karşılığında bir müteahhide verdiğini, müteahhidin aradan geçen zamana rağmen inşaatı tamamlamadığını ve ruhsatını almadığını, imar planındaki değişiklik nedeniyle de inşaatın tamamlansa bile ruhsatlandırılamaz konuma geldiğini söyledi.

Dereli, yetkili mercilerin aldığı karar uyarınca inşaatı yıktırdığını söyledi. ''Görevimi dürüstçe yapacağıma dair yemin ettim'' diyen Dereli, şöyle konuştu:

''2005 yılında belediyeden herhangi bir yazı alınmadan inşaata başlanmış. O dönemde belediyede görevim olmadığı için fazla müdahale etme şansım olmuyordu. Şikayetler artınca belediye tarafından bu bölgedeki imar çalışmaları durduruldu. Bu nedenle bizim inşaat kaçak duruma düştü ve belediye inşaatı mühürledi. Tosmur Belediyesince 5 yıl aradan sonra bölge imara açıldı. Bu süre zarfında ben de belediyede meclis üyesi olarak görev aldım. Belediye başkanı ve imar müdürlüğü tarafından arkadaşlara ruhsatlarını almaları konusunda uyarı yapıldı, ancak ruhsat almadılar. Binaların kaçak durumunda olması nedeniyle belediyeden 45 bin lira ceza geldi. Savcılığa suç duyurusunda da bulunuldu. Başkan ve imar müdürü bu konudan dolayı yargılanıyor. İnşaatın ya ruhsatlandırılması ya da yıkılması gerekiyor. Müteahhidin bugüne kadar ruhsat almaya yönelik girişimde bulunmamasından dolayı yıkım kararı alındı. Benim inşaatımın yanında iki inşaat daha var. O arkadaşlar kanunlar doğrultusunda işlemlerini yaptırdı, ruhsatlarını aldı. Onların inşaatı yıkılmadı.''

Dereli, inşaatın yıkımından zarar gördüğünü, ancak adaletin yerine gelmesinin daha önemli olduğunu vurguladı. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler