YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP’den Diyarbakır’da olaylı yürüyüş
BDP’den Diyarbakır’da olaylı yürüyüş
08 Aralık 2013 18:18
Diyarbakır’da Barış ve Demokrasi Partisi tarafından Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çıkan olayları protesto yürüyüşünde olaylar çıktı.

Barış ve Demokrasi Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşanan olayları protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı. Bir grup göstericinin el yapımı bomba atması sonucu 4 polis yaralandı. Biber gazından da özellikle çocuklar etkilendi.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden geçtiğimiz günlerde yaşanan olayları protesto etmek için yürüyüş düzenledi. İl binasında toplanan BDP’liler, Koşuyolu Parkı’na yürümek istedi. Yürüyüş öncesi BDP’liler ile polisler arasından görüşmeler yapıldı. Polis, göstericilerin arasından bulunan yüzleri maskeli kişilerin yer alması üzerine yürüyüşe izin vermeyeceğini bildirerek, Türkçe ve Kürtçe anons yaptı. Polis, yaptığı anonsta, çözüm sürecinin zarar uğramaması için sağduyu çağrısında bulundu. Bir süre yapılan görüşmenin ardında yüzleri maskeli kişiler, yüzlerini açmalarıyla yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında polis, grubun bu kez içerisinde yasa dışı pankartların olduğunu ve bunları kaldırılmasını istedi. Yürüyüşte yer alan BDP Eşbaşkanı Gultan Kışanak, polis yetkilileriyle yaptığı görüşme esnasında grup içerisinden polise el yapımı bomba atıldı.

Atılan bombada 4 polis yaralandı. Yaşan gerginliğin ardından polis, BDP’lilere basın açıklamalarını burada yapıp dağılmasını istedi. Bunun üzerine BDP Eşbaşkanı Gultan Kışanak, açıklama yaptı. Kışanak’ın açıklaması bitirdiği gibi, göstericiler arasından polise bu kez taşlı saldırı yapıldı. Yapılan saldırın ardında polis biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti. Yaşanan müdahalede annesinin kucağında bulunan bir bebek ile çok sayıda gösterici biber gazından etkilendi. Ara sokaklara kaçan göstericilerin yakalanması için polis çalışma başlatırken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kentteki olaylar ara sokaklarda devam ediyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler