YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayrama özel boğa yakalama timi
Bayrama özel boğa yakalama timi
25 Eylül 2014 16:13
Samsun'da kurulan 7 kişilik "boğa yakalama timi", Kurban Bayramı öncesi ve süresince sahiplerinin elinden kaçan kurbanlıkların çevreye zarar vermeden yakalanmasını sağlayacak.

İlkadım Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla, kaçabilecek büyükbaş kurbanlıkların kolayca yakalanması için veteriner ve zabıtalardan oluşan "boğa yakalama timi" kurdu. 7 kişilik tim, tatbikatlar gerçekleştirerek bayrama hazırlanıyor. Çatalçam Mahallesi'nde kurulan kurbanlık pazarında senaryo gereği kantara götürülmeye çalışılan bir boğa vatandaşların elinden kaçtı.

Zabıta ekiplerine haber veren vatandaşlarla boğa timi, uzun süre yakalamak için boğanın peşinden koştu. Tüm çabalara rağmen yakalanamayan boğa, uyuşturucu iğnelerle vurularak yakalandı ve sahibine teslim edildi. İlkadım Belediyesi Zabıta Amiri Yılmaz Batum, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bayram öncesi ve bayramda kurbanlık hayvanı kaçan vatandaşların "Alo 153" numarasını aramasını isteyerek, ekiplerin 5 dakika içerisinde olay yerine ulaşacağını söyledi.

Kaçan büyükbaş hayvanların ürkütülmemesi gerektiğine dikkati çeken Batum, "Kaçan boğalar sopalarla kovalanmamalıdır. Zaten insanlardan korktuğu için kaçan hayvanların üzerine sopa ile gidilmesi hayvanları daha kızdırmakta ve yakalanmasını zorlaştırmaktadır. Kurbanlık hayvanların eziyet görmeden yakalanması için bize haber verilmeli" dedi.

Ekiplerin kaçan kurbanlıkların eziyet görmeden yakalanması için öncelikle boğanın sakinleşmesini beklediğini vurgulayan Batum, "Kurbanlık boğa sakinleştikten sonra bir ya da iki kişi sakin bir şekilde hayvana sevgiyle yaklaşarak onu yakalamaya çalışmaktadır. Sakinleşmeyen veya insanlara zarar veren kurbanlık boğa, uyuşturucu iğne kullanılarak sakinleştirilmekte. Bu şekilde kurbanlıklar zarar görmeden yakalanabilmekte" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler