YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baydemir'i böyle tokatladı
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir kucağına aldığı çocuktan tokat yedi.
Baydemir'i böyle tokatladı
26 Aralık 2010 / 18:12 Güncelleme: 26 Aralık 2010 / 18:23

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi müzisyenlerinin çok amaçlı toplum merkezi gibi işlev gören Çamaşırevleri'nde açtığı müzik kursunun ilk devresi tamamlandı. 61 çocuk bağlama, def ve gitar gösterisi yaparak sertifikalarını alırken Baydemir kucağına aldığı Nebi'den böyle tokat yedi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin okullarda iyi bir müzik eğitimi alamayan, ücretli kurslara da gitme imkanı bulunmayan kenar semtlerdeki çocuklara yönelik başlattığı müzik eğitiminin ilk devresi başarıyla tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu hocaları Hasırlı, Benusen ve Yeniköy çamaşır evlerinde çamaşırlarını yıkatan kadınların çocuklarına 6 ay boyunca bağlama, def ve gitar dersleri verdi. Burhan Karadeniz Cep Sineması'nda 61 çocuğa sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP İl Başkanı Nijat Yaruk, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, belediye meclis üyeleri ve müzik hocaları katıldı. Törene çocukların velisi olan kadınlar da küçük çocuklarıyla katıldı.  

Tören başlangıcında Baydemir bir anneden bebeğini alarak protokole otururken, kendisi arka sıralara geçti. Sunucu programı başlatırken bir süre sonra çocuk Baydemir'in yüzüne vurmaya başladı. Baydemir bir süre gülerek durumu idare etmeye çalışırken görevliler arka sıralarda çocuğun annesini aradı. Bu arada sunucu programı başlattı ve Baydemir'i konuşma yapmak üzere kürsüye davet etti. Baydemir'i adı Nebi olan minik çocuktan Kültür Müdiresi Gule Ulusoy kurtardı. Baydemir, konuşmasına "Nebi dövmüyordu, seviyordu" diyerek başladı. Baydemir, "Çocuklara özgür bir gelecek ve güzel bir yaşam sunmak için varız" dedi. Çocuklara baktığında yüreğinin kaynadığını belirten Baydemir, "Çocuklara imkan tanınırsa, destek verilirse onların öğrenmeyeceği bir şey yoktur. Onlara imkan ve fırsat sunmalıyız" diye konuştu. Aram Tigran Kent Konservatuvarı hayata geçtiğini bildiren Baydemir, bu çocukların Konservatuvar öğrencisi olabileceğini söyledi.  

Kendisi hariç Kürtlerin sesinin çok güzel olduğunu ve yarısının dengbej ve şarkıcı olduğunu bildiren Baydemir, "Çocuklar tüm bunlar sizin içindir. Size emek veren sanatçılarımız büyük bir çalışma yapmış, emek vermişler" diyerek çocukların hocası olan sanatçılara teşekkür etti. Bir grup çocuk önce bağlama dinletisi verdi, bir başka grup ise def gösterisi sundu, son grup da gitar çaldı. Ardından Baydemir, Yaruk ve Demirtaş çocuklara sertifikalarını verdi. Çocuklar çalışmalarını sürdürmeleri halinde gelecek yıllarda Aram Tigran Kent Konservatuvarı'na alınacak. Sertifika töreninin ardından çocuklara pasta ve meyve suyundan oluşan bir kokteyl verildi. Çocuklar Baydemir'le fotoğraf çekerken, Baydemir de sertifikalarını imzaladı. Baydemir, müziği bırakmama şartıyla her çocuğa bir enstrüman armağan etti. İHA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler