YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayan sürücüler buna bayılacak!
Bayan sürücüler buna bayılacak!
17 Şubat 2014 22:00
Antalya'da bir AVM, otoparkta kadınlar için 'pembe park' alanların bulunduğu özel park alanı oluşturdu.

Park alanının üzerinde şapkalı kadın figürünün bulunduğu alanları kadınların araçlarını daha rahat park etmesi için bir metre daha geniş yapıldı. AVM Müdürü Yavuz Güler, bayanlardan gelen talep üzerine özel park alanı oluşturduklarını söyledi.Ağustos 2013'te açılan 4 katlı alışveriş merkezinin 3 bin araçlık otoparkında 458 araç yeri bayanların araçlarını park etmesi için ayrıldı. Park alanlarının üzeri pembe şeritlerle sınırlandırılırken, araç yerlerinin hepsinin önüne şapka takan bir kadın portresi de çizildi.

“Bayanlardan gelen talep üzerine yaptık"

Bayanlardan gelen talep ve şikayetler üzerine özel ‘pembe park’ alanı oluşturduklarını ifade eden Markantalya AVM Müdürü Yavuz Güler, aileler ve bayanların istekleri doğrultusunda böyle bir alan yaptıklarını söyledi. AVM Müdürü Güler, “Açıldığımızdan beri bayan sürücülerden, parkınızda yer bulmakta zorlanıyoruz. Çocuklarımızı ve çocuk araçlarımızı indirmekte zorluk çekiyoruz. Şikayetleri üzerine ne yaparız diye düşündük. Yürüyen merdivenlere ve asansörlere yakın yerlerde otoparkın yüzde 15’lik bir kısmını kapsayacak şekilde bayan sürücüler ve çocuklu aileler için yer ayırdık. Bu tamamen dediğim gibi bayanlara ve çocuklu ailelere kolaylık sağlasın diye yapılmış bir uygulamadır. Buraya herkes park edecek, erkekler buraya park etmeyecek diye bir şey yok. Erkeklerden bu konuda bir anlayış bekliyoruz. Bayanlara da böyle bir kolaylık sağladık. Kullanmak isterlerse kullanırlar. Özellikle çocuk arabalarını da düşündüğümüz için, çocuk arabalarını rahatça kapıyı açıp çocuğunu bindirip indirsin amacıyla böyle bir durum için büyük yaptık” dedi.

“Erkekler park edince bayanlar şikayet ediyor"

Bayan sürücülerin kendilerine ayrılan bölüme erkeklerin park ettiğinde ise kendilerine şikayette bulunduklarını ifade eden Yavuz Güler, “Bazı bayan sürücüler kendilerine ayrıldığını düşündükleri yere erkek sürücülerin park ederken gördüklerinde bize şikayette bulunuyorlar. Burada bir yasak ya da zorlama yok. Sadece böyle bir yer belirttik. Karşılıklı anlayış içinde bu yer kullanılsın istiyoruz. Başına güvenlik koyarak erkekler park edemez diye bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

“AVM iyi bir atak yapmış”

Ailesiyle birlikte AVM’ye gelen Ali Yener, bayanlar için ayrılan yerin çok isabetli bir karar olduğunu ve AVM’nin iyi bir iş çıkardığını belirterek, “Bence bayanlar için isabetli bir karar olmuş. Çünkü erkekler kadar seri kullanamadıkları için araçları bir takım sıkıntılar oluyor. Bunun içinde iyi bir düşünce olmuş. Geri gelirken sıkıntılar filan oluyor bayanlar için. Çarpmalar oluyor. Bunlarında yüzde 70’inde bayanlarda oluyor. Erkeklerde bu kadar olmuyor sanırım. Bu konu da iyi bir atak, iyi bir iş yapmışlar” şeklinde konuştu.

Aracıyla AVM’ye gelen bayan sürücü Dilek Savaş ise “Çok fazla AVM’ye işim icabı girip çıkıyorum. İlk defa bir AVM’de böyle bir uygulama gördüm. Gerçekten çok keyifli. Seçilen otopark alanları özellikle AVM’nin girişine çok yakın olması hem çalışan kadının zamandan tasarrufunu, özellikle çocuklu annenin daha rahat hareket etmesi için elverişli. Bence çok güzel ve harika olmuş. İyi düşünülmüş bir proje, tebrik etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler