YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batman’da kafeste kaplan besliyorlar
Batman’da kafeste kaplan besliyorlar
06 Kasım 2013 16:07
Diyarbakır’da leoparın öldürülmesinin ardından, Batman-Silvan yolu üzerindeki petrol istasyonunda kafese kapatılan kaplan görenleri hayrete düşürüyor.

Batman-Silvan yolu üzerinde bulunan akaryakıt istasyonunda mini bir hayvanat bahçesi oluşturan iş adamı Uğur Kaçmaz, Batman’a geldiğinde zamanının büyük bölümünü hayvanat bahçesinde geçiriyor.

Akaryakıt istasyonunda personelin dışında kaplanla ilgilenmek üzere 2 bakıcı görev yapıyor. Hayvanların gıda ihtiyacı Kaçmaz tarafından karşılanırken, benzin istasyonun içindeki bahçede bulunan ve "Salvador" ismi verilen kaplana Batmanlılar yoğun ilgi gösteriyor.

Her gün 10 kilogram et ve ciğer tüketen kaplan için dört tarafı kapalı özel bir kafes yaptırılırken, Batman’da hayvanat bahçesi olmadığını belirten akaryakıt işletme müdürü Muhammed Çelebi, verdikleri hizmetle az da olsa bu eksikliği giderdiklerini söyledi. Okul çıkışı benzin istasyonuna gelen öğrenci ve çocuklar, Salvador isimli kaplana yoğun ilgi gösteriyor. Kaplanı canlı görerek kendilerini hayvanat bahçesinde hissettiklerini ifade eden öğrenciler, "Yakın illerde hayvanat bahçesi yok. Bu benzin istasyonu sahibi istasyonda mini bir hayvanat bahçesi yapmış. Buradaki hayvanların arasında en ilginç ve en çok görmek istediğimiz hayvan kaplandır. Buraya gelip stres atıyoruz. Çok güzel bir hizmet sunmuşlar herhangi bir ücret vermeden hayvanat bahçesine gelmiş oluyoruz" dedi.

"Günde 150 kişi kaplanı izliyor"

Birçok ailenin hafta sonları çocuklarını getirip hayvanları izleyip yem verdiğini belirten benzin istasyonu işletme müdürü Muhammed Çelebi, belediye veya ilgili kurumların yer tahsis etmesi durumunda daha zengin bir hayvanat bahçesi hizmeti sunabileceklerini söyledi. Batman ve civarında hayvanat bahçesinin bulunmadığını, öğretmenlerin öğrencileri alıp istasyona getirdiklerini ifade eden Çelebi, televizyonlarda gördükleri kaplanları burada canlı canlı görme şansının bulunduğunu söyledi. Çelebi, "Salvador ismini verdiğimiz kaplan çok küçükken aldık. 2009 yılında Batman’a getirip beslemeye başladık. Özel kafes ve yuvasını da izolasyonla yaptırdık. Hayvanat bahçesi olmadığı için günde en az 100-150 çocuk ve öğrenci buraya gelip kaplanı canlı canlı izleme şansını yakalıyor. Hiç bir ücret almıyoruz. Tamamen şahsımıza ait yer olduğu için ticaret amaçlı değildir" dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler