YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsü nedeniyle alamadığı ödülünü 8 yıl sonra aldı
Başörtüsü nedeniyle alamadığı ödülünü 8 yıl sonra aldı
04 Haziran 2015 22:25
Adana'nın Kozan ilçesinde, 24 Kasım 2007'de düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan ancak ödül töreninde başörtülü olduğu için kürsüden indirilen Tevhide Güneri ödülünü 8 yıl sonra aldı.

Adana'nın Kozan ilçesinde, 24 Kasım 2007'de düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan ancak ödül töreninde başörtülü olduğu için kürsüden indirilen Tevhide Kütük Güneri için temsili tören düzenlendi.

AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programda kürsüye davet edilen Güneri, 2007'de katıldığı yarışmada derece elde ettiği ancak okuyamadığı "Bir Öğretmen Olmalı" başlıklı kompozisyonunu okudu.

Sekiz yıl önce yaşadıklarını anlatan Güneri, "İlçe genelinde birinci oldum. Ödülümü almak için kürsüye gittim ancak başörtülü olmam sebebiyle kürsüden inmemi söylediler. Benim için çok zor bir süreçti. Yardım etsinler diye çok çabaladım ancak protokolden bana yardım etmek istemediler" diye konuştu.

Güneri, hak ettiği ödülü alamamasının "başörtüsü sorunu"nun gündeme gelmesine bir vesile olduğunu ifade ederek, "Ben orada bir aracıydım. Bu olaydan dolayı başörtüsü sorunu çözülmüş oldu. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür borçluyuz" şeklinde konuştu.

Ödülünü alacak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kütük, "Başörtüsü konusunda büyük sorunlar yaşandı. Benim yaşadığım, başörtüsü sorunları içinde küçük bir sorundu. Biz nerelerden nerelere geldik. Bugün burada bunu hatırladık" dedi. 

Programda kısa bir konuşma yapan AK Parti İstanbul milletvekili adayı Kan da ablası Merve Kavakçı'nın yaşadıklarını hala unutamadığını belirterek, "Yeğenlerimin okullarında yuhalanmasını hala unutamıyorum. Başörtülü kadınlarımıza yapılan zulümleri hala hatırlıyoruz. Tevhide kardeşimize yapılanları biliyoruz. Bu zihniyete yazıklar olsun" diye konuştu.

Seçmenleri 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde mutlaka oy vermeye davet eden Kan, "Bir kardeşiniz olarak rica ediyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, 13 senede nereden nereye geldik. Eskiyi mi, yoksa ilerlemeyi mi istiyorsunuz? Kararı siz verin. Memleketimizde başörtüsü yasağı gibi utanç verici olayların bir daha yaşanmamasını istiyorsak ona göre oy verin" dedi. 

Konuşmaların ardından, AK Parti Milletvekili İsmet Uçma, milletvekili adayları Ravza Kavakçı Kan ve Rabia İlhan, Tevhide Kütük Güneri'ye 8 yıl önce alamadığı ödül yerine temsili olarak çiçek ve hediye verdi.

Etkinliğe AK Parti kadın kolları üyeleri de katıldı. 


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler