YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkentte 'Süpürge Operasyonu'
Başkentte 'Süpürge Operasyonu'
12 Kasım 2012 15:02
Çaldıkları araçların motor ve şasi numaralarını değiştirerek sattıkları ileri sürülen 32 kişi, gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlığı Büro Amirliği ekipleri, özellikle Kazan ve Kızılcahamam'da otomobil çalarak, ''change'' denilen yöntemle motor ve şasi numaralarını değiştiren hırsızları 6 ay boyunca teknik ve fiziki takibe aldı.

Polisin teknik takibinden kurtulmak için telsiz kullandıkları belirtilen hırsızların, çaldıkları ve bilgilerini değiştirdikleri otomobillerin satış işlemlerini galerilerde gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Oto hırsızlarının, çalıntı otomobilleri ''süpürge'' olarak kodladıkları için güvenlik güçlerinin ''Süpürge Operasyonu'' adını verdiği operasyonda, Ankara'da ve Kastamonu'da 32 kişi gözaltına alındı.

Şahısların, 46 çalıntı ve motor ile şasi numarası değiştirilmiş otomobil, birer iş yeri ve ikametten hırsızlık, 12 otomobilden hırsızlık, 5 resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık ile 6 kez kanunsuz araç parçalamak suçlarını işlediği belirlendi.

Otomobil hırsızların lideri olduğu belirtilen Hamza E'nin 50 aracın çalınması talimatını verdiği, ortağı Ömer I'nın da adamlarına tehditle hırsızlık yaptırdığı öğrenildi.

Zanlılardan Murat T'nin, borçları için annesi Gülhan E. tarafından hırsızlığa teşvik edildiği öne sürüldü. Polisin kamera kayıtlarında, 60 saniyede araç çaldığı tespit edilen Murat T'nin, yakalandığında üzerinden çok sayıda navigasyon cihazı çıktığı belirtildi.


-''Bol susamlı simit''-


Teknik takip sırasında çalıntı otomobili ''süpürge'', otomobil çalmayı ''süpürmek'', jant ve lastiği ''simit'', kaliteli lastik talebini ''bol susamlı simit'', araçtan yakıt çalmayı ''güvercine takla attırmak'', çalıntı yakıtı ''muz'', hırsızlıktan elde edilen geliri ''fiti'' ve şebeke üyelerine hırsızlık sonucu verilen parayı ise ''teşvik primi'' olarak kodladıkları belirlendi.

Çaldıkları araçlardaki yakıtı, halı yıkama firmalarına sattığı tespit edilen şüpheliler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler