YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkent'te minibüslere kameralı takip
Başkent'te minibüslere kameralı takip
18 Şubat 2015 14:24
Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Gani, "Yıl sonuna kadar Ankara'daki tüm minibüslere kamera ve GPS sistemi kurulma işlemi tamamlanacak" dedi.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, yıl sonuna kadar Ankara'daki tüm minibüslere kamera ve GPS sistemi kurulma işleminin tamamlanacağını bildirdi.

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın bir minibüs şoförü tarafından öldürülmesinin ardından, minibüslerin kameralı ve GPS'li takibine ilişkin önlemler tartışılmaya başlandı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Gani, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanlığı olarak 2010 yılında alınan Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı uyarınca tecavüz, gasp, dolandırıcılık yankesicilik, hırsızlık ve terör suçlarından sabıka kaydı olanları minibüs şoförü olarak çalıştırmadıklarını belirtti. Söz konusu suçlardan sabıkası bulunmadığını belgeleyenlerin, minibüs şoförü olabildiğini anlatan Gani, şöyle konuştu:

"UKOME kararı, şehrimizde taksi ve minibüs kullanan sürücülere yönelik, trafik kurallarına uygun davranış kazandırmak ve toplum içinde oluşmuş ya da oluşacak kötü intibayı kaldırmayı da amaçlar. Böylece esnaflıkla ilişkisi bulunmayan, art niyetli şoförlerin vatandaşı kandırmasının maddi manevi zarar vermesinin önüne geçilerek, belli aralıklarla yaptığımız eğitimler sonrasında yeterlilik belgesine sahip olmaları sağlanır. Eğitimlerin bitiminde şoförlerimize ticari taşıt tanıtma kartı verilir."

"Olay ve takipler kayıt altına alınacak"

Gani, 2014 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nın yaptığı görüşmelerde alınan karar uyarınca minibüslerde kamera ve GPS sistemine geçilmeye başlandığını ifade etti. Çalışmanın 2015 yıl sonuna kadar Ankara'daki tüm araçlarda tamamlanacağını kaydeden Gani, kamera ve GPS  sistemi sayesinde minibüslerde olay ve takiplerin kayıt altına alınacağını vurguladı. 

Gani, Özgecan'ı katledenlerin de en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler