YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkentin amblemi değişiyor mu?
Başkentin amblemi değişiyor mu?
29 Ocak 2014 12:18
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin son amblemine yapılan itiraz Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından oy birliğiyle reddedildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin son amblemine yapılan itiraz Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından oy birliğiyle reddedildi. Buna göre, Atakule silueti, iki minare ve hilalin üst kısmında Ankara Kalesi figürleri ile 5 yıldızdan oluşan amblem, aynı şekliyle kullanılacak.

Belediyeden yapılan açıklamada,  belediyenin son amblemine yapılan itirazın, 4. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiği bildirildi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin iptali üzerine 15 Temmuz 2011'deki olağan oturumda yeni amblemi belirlediği hatırlatılan açıklamada, amblemin Belediye Meclisi'nde kabul edildiği ve kullanıldığı ifade edildi.

"İtirazın reddedilmesi ile amblem aynı şekliyle kullanılacak"

Atakule silueti, iki minare ve hilalin üst kısmında Ankara Kalesi figürleri ile 5 yıldızdan oluşan yeni amblemin kullanımına ilişkin yapılan itirazın Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından değerlendirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mahkeme kararında, '81. Madde ile belediye meclislerine, belediyeyi tanıtıcı amblem, bayrak ve flama belirleme konusunda karar alma yetkisi tanınmış olup, alınan yetki uyarınca davalı idarece, Ankara'yı kendine özgü kimliği ile tanıtıcı nitelikte olan bir şekilde oluşturulan amblemin belirlenerek kabulüne ilişkin dava konusu, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararında hukuka aykırılık görülmemiştir' denildi. Davacı Rahmi Kumaş'ın ambleme yaptığı itirazı reddetti.

Ankara 4. İdare Mahkemesinin kararı ile Ankara'nın amblemi hukuken bir kez daha onaylanmış oldu. İtirazın reddedilmesi ile amblem aynı şekliyle kullanılmaya devam edilecek."

 

İHA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler