YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkent yeşil alan zengini
Başkent yeşil alan zengini
15 Mart 2012 13:14
Kişi başına düşen yeşil alan miktarında, Türkiye'nin önde gelen illerinden olan Ankara'da yeni çalışmalar gündemde.

Başkentte 18,36 metrekare olarak belirlenen kişi başına düşen yeşil alan miktarının, yıl sonuna kadar 19 metrekareye çıkarılması hedefleniyor.

Bu hedef çerçevesinde Gölbaşı TOKİ bloklarının önüne 50 bin metrekare, Yenimahalle Serhat Mahallesi'nde de 54 bin metrekarelik park yapımı planlanıyor. Çukurambar da park açılacak yerler arasında bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''günlük koşturma'' içinde kendisine az zaman ayırabilen kent insanı için yeşil alanın, gittikçe daha fazla önem taşımaya başladığını söyledi.

Bu ihtiyaca cevap verebilmek için rekreasyon alanı ve park çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ifade eden Akgül, ''18 yıldır her geçen yıl, bir önceki yıldan daha fazla yaptığımız yeşillendirme çalışmalarımız sonucunda 2 metrekareden aldığımız kişi başı yeşil alan miktarını 18,36 metrekareye çıkardık. Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent'e kazandıracağımız yeşil alanlarla, 2012 yılı itibarıyla bu miktarı, 19 metrekareye ulaştırmak hedefindeyiz'' diye konuştu.


-Yeşillendirmede öncelik yeni yerleşimler ve yollar-


Akgül, bu yıl planlanan yeşil alan çalışmaları hakkında bilgi verirken, Büyükşehir Belediyesi'nin daha çok yeni yerleşim alanları, yeni açılan refüjler, yollar ve caddelere ağırlık vereceğini belirtti.

Akgül, ''Ankara genişliyor. Mücavir alan sınırları genişledikçe biz de yeni yapılan refüjlere, caddelere, ağaç dikmeye aynı hızla devam ediyoruz. Mesela Çubuk Yolu gibi yeni açılan ve açılacak yollara yeşil alan bantları yapılacak. Kaldırım kenarlarına yeşillendirme yapılacak, orta refüjlere ağaç dikmeye devam edeceğiz'' dedi.


-Bu yıl açılacak parklar-


Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi içinde yer alan geniş bir bölgede rekreasyon çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Akgül, Çukurambar'da da yeni bir park yapılacağını, Gölbaşı ilçesinde TOKİ bloklarının önünde 50 bin metrekarelik çanak şeklindeki bir park da planlandığını söyledi.

Yenimahalle'deki Serhat Mahallesi'nde yine bu yıl 54 bin metrekarelik Nevbahçe Parkı'nın açılacağını ifade eden Akgül, parkta basketbol, tenis, kondisyon alanları ile koşu yolunun bulunacağını, ayrıca 800 metrelik bir bisiklet yolunun da planlandığını belirtti.

Akgül, Pursaklar'daki Tebessüm Parkı'yla ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, yakında açılışın yapılacağını kaydeden Akgül, ''Pursaklar Gümüşköy girişinde yaptığımız Sadi Safi Parkı'nın da açılışını gerçekleştireceğiz. Geçen yıl hizmete giren Avrupa Birliği Parkı'ndaki eksik bazı çalışmaları da tamamlayacağız. Akyurt'ta da bir piknik alanı hazırlayacağız'' dedi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler