YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanı ihale çarptı!
İzmir'in Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven, iki ihaleye fesat karıştırma davasından 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı.
Başkanı ihale çarptı!
01 Nisan 2010 / 08:31 Güncelleme: 01 Nisan 2010 / 08:33

Bugün gazetesinde yer alan habere göre, Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada, müştekiler Dikili Belediyesi eski Başkanı Yüksel Uçar ve meclis üyesi Halis Devecioğlu ile tutuksuz yargılanan sanıklardan Canan Işık, Ahmet Karataş, Nuri Afacan, Bülent Karataş, Sedat Öcal hazır bulundu. 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven ise duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı, tüzel kişiliği olmadığı ve ihale şartlarını yerine getirmediği halde Level One isimli şirkete eski otobüs garajının satışını yaptıkları iddia edilen sanıklara son sözlerini sordu.

“BU RESMEN İHALEYE FESATTIR”

Sanıklar, suç kastı olmadığını ifade ederek beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti ise, söz konusu şirketin ihaleyi aldıktan sonra tüzel kişiliğinin oluştuğunu, ihaleye alınmaması gerektiğini belirterek yapılan eylemin ihaleye fesat olarak kabul edildiğini vurguladı. Yasa uyarınca susmanın bile hileli davranış olarak kabul edileceğini belirten mahkeme başkanı, sanıkları ilk olarak 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak duruşmadaki hallerini dikkate alarak cezayı 4 yıl 2 aya indirdi. Sanıklardan Nuri Afacan'ın ise suç tarihinde izinli olması nedeniyle beraatına karar verildi.

İKİNCİ DAVADA DA AYNI KARAR

Dikili Belediye Başkanı Özgüven, ilk duruşmadan aldığı 4 yıl 2 ay hapis cezasının ardından yine aynı suçtan bir başka davadan daha yargılandı. Özgüven bu duruşmaya da katılmazken tutuksuz sanıklardan Erman Sezer, Reşat Akdoğan, Nuri Afacan, Cemal Gürsel Durmaz ve Halil İbrahim Tanık duruşmada hazır bulundu. Dikili Belediyesi'nce 30 Haziran 2006 tarihinde yapılan ihaleyle Dikili Jeotermal AŞ'den ikinci el araç alımlarında ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla da yargılanan sanıkların avukatları son savunmalarını yaparak olayda herhangi bir kastın olmadığını söyledi. Mahkeme heyeti kararında savcının mütalaasına uyarken mahkeme başkanı, eylemin ne amaçla yapıldığının önemi olmadığını ifade etti. Suçun cezasının yasada açık ve net bir şekilde yer aldığını kaydeden başkan, sanıkları ilk davada olduğu gibi 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Duruşmadaki iyi halleri göz önüne alınan sanıkların cezaları 4 yıl 2'şer aya düşürüldü.

BAŞKANLIĞI DÜŞEBiLiR

Duruşma çıkışında konuşan müştekilerden Dikili Belediyesi Meclis Üyesi Halis Devecioğlu, Başkan Özgüven'in su davasında beraat ettikten sonra “Adalet yerini buldu” diye sevinç gösterisinde bulunduğunu hatırlattı. Devecioğlu, “Başkan Özgüven adaletin şimdi verdiği karardan sonra da 'Adalet yerini buldu' diye bir açıklama yapmalıdır. Biz Dikili'de sesini çıkaramayan sessiz çoğunluğun sesi olduk ve adalet şimdi yerini buldu. Özgüven'in yerinde olsam derhal başkanlıktan istifade ederdim, onurlu bir insanın yapması gereken budur” diye konuştu.

TEMYİZE GİDECEKLER

Öte yandan sanıkların bir hafta içerisinde temyize başvurabilecekleri belirtilirken İçişleri Bakanlığı'nın açtığı soruşturma sonrasında Başkan Osman Nuri Özgüven'in başkanlığının da düşebileceği ihtimalinin bulunduğu belirtildi. Osman Özgüven, her iki suçu da HADEP ittifakıyla SHP'den başkan seçildiği geçen dönemde işledi. Özgüven, son seçimde CHP'den aday gösterilmişti.

YAŞASIN ADALET
 // M.Solmaz
T.C. Hukuk Devletidir. Yasalara aykırı işlem suç teşkil eder.Yasaları bilmemek mazeret sayılmaz.Kamu görevlilerinin yasalara uyumda topluma örnek olmaları gerekir.Hiç bir aklı selim kişi yasalara aykırı işlemi zevk olsun diye yapmaz.Yıllardır bedava sudan yargılanıyorum şovu yapan sosyal demokrasi barış emek kardeşlik halk meydanlarda mavi dosya gezdirenler halkı yanıltabilirsiniz .Adaleti yanıltamazsınız. YAŞASIN ADALET...
04 Nisan 2010 11:38
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler