YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan övdü, satışlar patladı
Başbakan övdü, satışlar patladı
01 Mart 2014 08:43
Burdur'un Bucak ilçesindeki salep üreticileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pazarladıkları salepten övgüyle bahsetmesinin satışlarını arttıracağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı Burdur mitinginde Bucak’ın salebinden övgüyle bahsetmişti.Başbakan Erdoğan’ın "Sürekli Bucak'ın salebi ile besleniyorum. Dünyaya Bucak'ın salebini tanıtıyorum, misafirlerime onu ikram ediyorum" demesinin ardından ilçedeki salep piyasasında hareketlilik başladı.

Başbakan Erdoğan 2 yıl önce de gazetecilere Bucak salepi ikram etmişti.

Türkiye'de tüketilen yaklaşık 10 ton salebin 9 tonunun karşılandığı ilçede Başbakanlık konutuna salepin buradan gönderildiği belirtildi.

55 yıldır salep ticareti yapan 77 yaşındaki Sabri Güzel, Türkiye’nin her ilinde salepin çıktığını belirterek, orkide çiçeğinin köklerinden elde edildiğini söyledi.Yüksek rakımlarda zor şartlarda köylüler tarafından toplandığını anlatan Güzel, "Mevsiminde toplanan salep, yıkanır,kaynatılıp, kurutulur. Daha sonra toplanır ve Bucak’a getirilir. Çünkü Bucak salepin toplama merkezidir.Başka yerde pazarlanmaz. İçecek olarak ve dondurmada salep kullanılır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden bu yana salebini Bucak’tan aldığını vurgulayan Güzel, "2 sene önce Başbakan Erdoğan gazetecilere salep ikram etmişti. Orada gazetecilere, "Bu çarşı pazar salepi değil Bucak’ salepi’ demişti. Millet ondan çok etkilendi.

Millet Bucak’ta salep olduğunu o zaman öğrendi. İçme salepte satışlar arttı. İçmede salebin yüzde 10’u, yüzde 90’ı ise dondurmada kullanılır" dedi. Güzel, Başbakan Erdoğan’ın salep söylemlerinin ardından Bucak’a her gelenin Başbakan Erdoğan’ın içtiği salepten istediğini belirtti. Güzel, salepin kilogram fiyatının 250  ile 330 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Miting öncesi ikram

İlçede salep satışı yapan Hasan Yeşlidirek ise Başbakan Erdoğan’a miting öncesi salep ikram ettiklerini hatırlatarak, "Bucak’ın salebini daha önce de övmüştü. Ardından salep satışları arttı.  Bucak’a tekrar gelip salep içeceğini söyledi. Bugünde övdü. Satışlarımızı yüzde 90 etkiler. Dışarıdan ilçeye gelenler Erdoğan’ın içtiği salep buradan mı diye soruyorlar. İlgiden çok memnunuz" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler