YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barış yemeğiyle kan davası bitti
Barış yemeğiyle kan davası bitti
27 Kasım 2010 20:17
İki aile arasındaki kan davası Hüseyin Çelik'in de katıldığı yemekle son buldu

Van'ın Muradiye ilçesinde geçen yıl iki aile arasında başlayan kan davası, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Çelik'in katıldığı barış yemeği ile son buldu. 

Muradiye ilçesinde, 16 Temmuz 2009'da arazi anlaşmazlığı nedeniyle Hasar ve Avcı aileleri arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişinin ölümüyle başlayan kan davasının sona ermesine yönelik girişimler olumlu sonuç verdi.

Tarafların barışmaya ikna edilmesinin ardından Van'da bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile Van Valisi Münir Karaloğlu, ilk önce Hasar ailesini ziyaret etti.

Buradan Hasar ailesini alarak Avcı ailesine giden Çelik ile Karaloğlu, verilen barış yemeğine katıldı.

Çelik, yemekte yaptığı konuşmada, iki ailenin de barışın sağlanması için gerekli olgunluğu gösterdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''İnşallah bu son acımız olur. Bundan sonra kederde değil, sevinçte ve düğünde birlikte oluruz. Bizim istediğimiz vatandaşımızın mutlu olması, yüzünün gülmesidir. Bugün gönüller arasında yine köprü kuruluyor. Yeniden insanlar birbirlerine sarılıyor. Bu son derece anlamlı bir gündür. Bu barışta yapıcı gayreti gösteren tüm yetkililere ve aile reislerine teşekkür ediyorum. Bugün sevincinizi paylaşmak üzere sizinle bir arada bulunmaktan mutlu oldum. Bu barışın, birlik ve beraberliğin, daim olmasını diliyorum.''

Yemekte konuşan Vali Karaloğlu da bir insanı öldürmenin, bütün insanları öldürmekle eşdeğer olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bir yıl önce meydana gelen olayda her iki aile de büyük rahatsızlık duydu. Bu olayı bitirmek, bu husumeti kaldırmak ve kalıcı bir barışın sağlanması için ellerinden gelen gayretleri gösteren tüm barışseverlere teşekkür ediyor, bu barışın iki aile ve tüm insanlık için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.''

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı barış yemeği için 60 koyunun kesildiği, 500 kilo pirinç kullanıldığı öğrenildi.

Muradiye'nin Kırgamış Yaylası'nda 16 Temmuz 2009'da Avcı ve Hasar aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada Ecevit Hasar ölmüş, Kemal Hasar ile Hediye Avcı yaralanmıştı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, barış yemeğinin ardından, Erciş ilçesinde yapımı tamamlanan Özel Serhat İlköğretim Okulunun açılış törenine katıldı.
AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler