YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barajlar yeniden dolmaya başladı
Barajlar yeniden dolmaya başladı
03 Aralık 2014 09:29
Barajlardaki doluluk oranları açıklandı. Yaz aylarında inek ve koyunların otlak yeri olan Mağlova kemeri tekrar sular altına gömüldü.

İstanbul ve çevresindeki barajlarda doluluk oranı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İstanbul'da yaz aylarında etkili olan kuraklık, barajlardaki doluluk oranını da dip seviyelere düşürmüştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) verilerine göre, şehrin barajlarındaki su seviyesi Ağustos ayında yüzde 17.23'lere kadar gerilemişti. Yaz aylarında yaşanan kuraklık İstanbul'un en önemli su kaynaklarından biri olan Alibeyköy Barajı'nı da etkilemiş, barajdaki doluluk oranı 20.37 seviyesine gerilemişti.

Ancak kış aylarının gelmesiyle başlayan mevsim yağmurları, hem vatandaşların hem de yetkililerin yüzünü güldürdü. Son günlerden artan sağanak yağışlarla birlikte İstanbul barajlarının doluluk oranı da yüzde 17.23 seviyesinden yüzde 45.97'ye çıktı ve yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yaz aylarında Yüzde 20.37'lik doluluk oranı ile tarihinin en düşük seviyesini yaşayan Alibeyköy Barajı yağışlarla 67.84'e yükseldi. Bölgede yaşayan İbrahim Yılmaz, "Bir ay önce kemerden karşıdan karşıya geçiyorduk. 1,2 metre su seviyesinde yükselme oldu. Oran olarak açıklamak gerekirse yüzde yüzde 50'ye doğru gidiyor" dedi.

Sapanca gölü 50 santim yükseldi

Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu havzası olan, 2 yıldır yağış miktarının düşük olmasının yanı sıra sanayi kuruluşlarının sürekli su çekmesiyle su seviyesi 'alarm' boyutlarına düşen Sapanca Gölü, son yağışlarla az da olsa yükseldi. Gölde son yapılan ölçümde, su kodunun dikey olarak 50 santim arttığı belirlendi. 3 ay önce dikey olarak su seviyesi 3 metre düşen gölde 70- 80 metre içerediki yerlerin yavaş yavaş göl sularıyla dolmaya başladığı görüldü.

Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler