YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Banvit'te şap hastalığı
Banvit'te şap hastalığı
01 Eylül 2010 17:31
800 hayvanda şap hastalığına rastlandı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurulu Banvit'in büyükbaş hayvan çiftliğinde bulunan 800 hayvanda şap hastalığına rastlandı.

Bandırma Tarım İlçe Müdürü Sefa Uyar, yaptığı açıklamada, bir süre önce Banvit A.Ş'nin Külefli köyündeki çiftliğinde bulunan 800 adet büyükbaş hayvanda şap hastalığına rastlanıldığını belirtti.

Yapılan tedaviler sonrasında 200 büyükbaş hayvanın şap hastalığından kurtulduğunu ifade eden Uyar, diğerlerinin tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Hastalıkla mücadele çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini dile getiren Uyar, hastalıktan dolayı Banvit'e ait tesislerden damızlık hayvan çıkışına izin vermediklerini belirtti.

Yapılan incelemelerde Külefli köyünde yaşayan bazı çiftçilere ait 40 adet büyükbaş hayvanda da şap hastalığı belirlediklerini vurgulayan Uyar, hastalığın tespit edilmesiyle birlikte müdürlük bünyesindeki uzmanların mücadele çalışmalarına başladığını ve yoğun olarak sürdürüldüğünü anlattı.

Banvit A.Ş'den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

''Büyükbaş çiftliklerimizde şap hastalığına karşı her 3 ayda bir şap aşısı uygulanmaktadır. Ancak ülkemizde yaygın bir biçimde görülen ve bulaşıcılığı yüksek tipteki şap virüsü, Külefli çiftliğimizdeki hayvanlarda da tespit edilmiş ve Bandırma İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirilmiştir. Bandırma İlçe Tarım Müdürlüğü bu çiftliğimizde gerekli karantina tedbirlerini uygulamaya almış, şirketimiz tarafından uygulanan biyogüvenlik tedbirleri de en üst düzeye çıkartılmıştır.

Külefli çiftliğimizde hastalanan 800 hayvandan 200'ünün tedavisi tamamlanmış ve bu hayvanlar iyileşmiştir. 600 hayvanın tedavisi de Bandırma İlçe Tarım Müdürlüğünün denetimi ve kontrolü altında etkin bir biçimde sürdürülmektedir. Bandırma İlçe Tarım Müdürlüğü veteriner hekimlerince kontrolü ve denetimi yapılan sağlıklı olan hayvanların kesimine devam edilmektedir.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler