YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkesir'de doğum operasyonu
Balıkesir'de doğum operasyonu
13 Aralık 2013 08:25
Balıkesir'in Kepsut ilçesinde kar yüzünden yolların kapalı olması nedeniyle büyük bir tehlike yaşayan hamile kadını kurtarma operasyonuna katılan sağlık ekibi üyeleri yaşadıklarını anlattı.

 

Kepsut ilçesine bağlı ilçe merkezine yaklaşık 40 km mesafedeki Alagüney Köyünde ikamet eden Aslıhan Kuşdemir (33) gece yarısından sonra doğum sancıları artınca çaresiz kaldı.

Eşi il dışında olan 2 çocuk annesi genç kadın hamile olduğu üçüncü bebeğinin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için çabalarken köy muhtarının yardım çağrısı üzerine ekipler harekete geçti. Kepsut 112 ekibi jandarmayla birlikte yola çıkarken karla kaplı yol geçit vermedi.

Balıkesir'den AFAD ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri de kar ambulansı ve İl Özel İdaresine ait dozer ile harekete geçti. Ulaşımın imkansız olduğu köyde doğum sancıları içinde kıvranan Aslıhan Kuşdemir, çaresiz kalınca doğumu kendi kendine yaptı. Köy evindeki tuvalete gittiğinde bebeği burada dünyaya getiren Aslıhan Kuşdemir'in yardımına yakınları ve köydeki kadınlar koştu.

Doğumu yaptığı halde göbeğini de kendisi kesen Aslıhan Kuşdemir, doğumun ardından son hamle gerçekleşmeyince ağrılar içinde kaldı. Sabah erken saatlerde başlayan kurtarma operasyonu, ekiplerin saatler sonra köye ulaşmasıyla devam etti.

Doktor ve sağlık ekibinin ilk müdahaleyi yaptığı anne ve bebeği kar ambulansıyla önce Kepsut ilçesindeki Devlet Hastanesine götürüldü. Burada acil serviste müdahale edilen anne daha sonra bebeğini emzirdi. Anne sütüyle karnı doyurulan bebek daha sonra battaniye sarılıp annesiyle birlikte UMKE ambulansı ile Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Anne Aslıhan Kuşdemir, bebeğini mecbur kaldığı için tuvalette doğurduğunu söyledi.

Kara saplanan 112 ekibi saatlerce kurtarılmayı beklemiş 

Kurtarma operasyonuna katılan sağlık ekibinde görevli ebe Serpil Bayraktar ve 112 görevlisi Aşkın Alkaya, Alagüney köyüne ulaşmak için verdikleri mücadelede yaşadıkları güçlükleri anlattı.

Sabah 03.00 sıralarında aldıkları ihbar üzerine yola çıkan 112 ekibi köye yaklaşık 7 km mesafede kara saplandıklarını anlatan ekip Kepsut Kaymakamlığı ile jandarmayı ve karayollarını arayıp yardım bekledi. 112 ekibi saatler sonra kurtarıldıktan sonra gelen UMKE ve diğer ekiplerle yola devam ederek ulaştıkları köyde hastaya müdahale edebildi.

Ebe Serpil Bayraktar, "Gece yarısından sonra saat 03.00'te ihbar üzerine çıktık yola. Köye 500 - 600 metre kala kara saplandık. 2 saat biz kurtarılmayı bekledik. Kaymakamlık ve kara yollarına haber verdik.

Karın içinde kaldık, yüksekliği bir metreyi geçiyordu, benim boyum kadar kar vardı. Kara yollarından kurtarmaya geldiler bizi. Köye vardığımızda muhtarın karısının doğumu yaptırdığını öğrendik. Anneyi gördüğümüzde durumu iyi değildi, göbek bağını bağlayıp ilk müdahaleyi yaptım. Sonra ekiplerle yola çıktık" dedi.

112 görevlisi Aşkın Alkaya da, "Yaklaşık 7 km'lik yol 5 saatlik yoğun çalışma sonucu açılabildi. Yol açıldıktan sonra öğleyin 12.30-13.00 sıralarında köye ulaştık. Biz müdahaleyi yaptıktan sonra kontrol amaçlı olarak Balıkesir'e sevk ettik" dedi.

Ekipler anne ve bebeğinin sağlıklı olduğu haberini aldıktan sonra onları kurtarmanın mutluluğunu yaşadıklarını, bu mutluluğun yaşadıkları sıkıntıları unutturduğunu ifade ettiler.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler