YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkesir bayramda nüfusunu dokuza katlayacak
Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Ayvalık'ta bu yıl yaz aylarında 350 bine yükselen ilçe nüfusunun Kurban Bayramı tatilinde 600 bine çıkması bekleniyor.
Balıkesir bayramda nüfusunu dokuza katlayacak
08 Eylül 2016 / 22:20 Güncelleme: 09 Eylül 2016 / 07:06

Türkiye'nin önemli turizm  merkezlerinden 70 bin nüfuslu Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin Kurban Bayramı'nda  nüfusunun dokuz katını ağırlaması bekleniyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Şeytan Sofrası, plaj ve adaları, koyları, tarihi taş evleri,  yemekleri ile temiz havasıyla ilçelerinin turizm açısından önemli bir potansiyele  sahip olduğunu söyledi.

Zeytin yeşili ile mavinin buluştuğu Ayvalık'ın kış aylarında nüfusunun  70 bin civarında olduğunu ifade eden Gençer, şunları belirtti:

"Bu yıl yaz aylarında dört ay ortalama 350 bin nüfusa ulaştık. Bayram  döneminde ise bu rakamın 600 bine çıkmasını bekliyoruz. Turistler buraya akacak  diyebiliriz. Ayvalık'a gelen turistler, kesinlikle keyifli bir tatil yaparak geri  dönerler.

Ayvalık'ın yelpazesi çok geniş, çok şeye sahip. 24 adamız var. Cunda ve  Lale adalarında hayat var. Yat turları, geziler düzenliyor. Sarımsaklı plajları  çok uzun. Yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda kum plajlarımız var. Cunda adasındaki  ve Patriça'daki koylar, denize girme imkanı sağlıyor."

İlçelerinde korunan bin 800 tarihi ev bulunduğunu dile getiren Gençer,  ayrı bir mimari estetik ve güzellik katan bu yapıların bazılarının otel olarak  kullanıldığını anlattı.

Ayvalık Pansiyoncular ve Otelciler Derneği Başkanı Hatice Arga,  Ayvalık'ta yaz sezonunu tüm olumsuzluklara rağmen iyi geçirdiklerini ifade etti.

İlçedeki pansiyonlarda kahvaltı dahil günlük kişi başı 80 lira olan  konaklama ücretlerinin yaz sezonu başından bu yana sabit tutulduğunu vurgulayan  Arga, Kurban Bayramı'nda doluluk oranının yüzde 100'e ulaşacağını, halen  rezervasyonların sürdüğünü aktardı.

Ayvalık Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin de otel ve  pansiyonlardaki doluluk oranlarının bayram için yüzde 90'a ulaştığını ifade etti.

Bayram tatilini tam dolulukla geçireceklerini belirten Özgültekin,  "Sadece yaz ve bayramlar değil, yıl boyu turizmi canlı tutmamız gerekiyor.  Ayvalık Belediyesi ile kış aylarında yapacağımız zeytin hasat şenlikleri, ot  festivali ve benzeri organizasyonlarla hareketliliği sürdürmeye çalışacağız.  

Ayvalık, sadece denize girilecek bir yer değil. Burada kış aylarında sakinliği  yaşayabilir, dinlenebilir, stresini atabilirsiniz." sözlerine yer verdi.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler