YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkesir-Akhisar yolu ulaşıma açıldı
Manisa ile Balıkesir arasında etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan İzmir-İstanbul karayolu, 45 saat sonra ulaşıma açıldı.
Balıkesir-Akhisar yolu ulaşıma açıldı
01 Ocak 2015 / 16:10 Güncelleme: 02 Ocak 2015 / 09:00

Manisa ile Balıkesir arasında etkili olan kar yağışı İstanbul-İzmir karayolunu kapatması sonucu binlerce yolcu mahsur kaldı. Karayolları ekiplerinin çalışmaları devam ederken, yüksek kesimlerdeki yağışların sürmesi nedeniyle bir çok araç Akhisar giriş ve çıkışlarında bekletildi.

Otobüsler terminalde kaldı

Yolcu otobüsleri ise ilçe terminalinde uzun süre mola vermek zorunda kaldı. Yola hazırlıksız çıkan araçlar ise zor anlar yaşadı. Özellikle zincirsiz yola çıkan kamyon ve kamyonet gibi araçların gidememesi nedeniyle yolda kaldıkları bildirildi.

12 saat yolda kaldılar

Karayollarından edinilen bilgiye göre ise yolların her iki yönünde açık olduğu ancak zincirsiz araçlar ve kayan TIR’ların yolu kapattığı bildirildi. Bazı vatandaşlar ise 12 saattir yolda kaldıklarını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

1-528.jpg

Gelenbe rampasında tırlar kaydı

Balıkesir-Manisa arasında en büyük sıkıntı Balıkesir çıkışındaki Çanakçı rampaları ile Akhisar çıkışındaki Gelembe rampalarında yaşandı. Burada çok sayıda TIR kayıp yolu kapattı. Yolun araçlar tarafından tamamen kapatılması nedeniyle Karayolu ekiplerinin ters yönden kaza bölgelerine ulaşma çabaları sonuç vermedi.

"Açlıktan bayılacak duruma geldik"

Çanakçı mevkisinde yolda kalan sürücüler canlı yayında isyan etti. CNN Türk'ün yayınına bağlanan sürücülerden Yusuf Topalca, "Açlıktan bayılacak duruma geldik. Yakıtımız bitmek üzere. Küçük yaşta bebekler var arabalarda. Yakıtları bitmiş olanlar var, arabalarımıza aldık" diye isyan etti. Topalca, İstanbul Gebze'den İzmir'e gitmek için yola çıktığını belirtti.

2-240.jpg

Kızılay yardıma koştu

Kar yağışının en çok etkilediği İstanbul-İzmir karayolunda çok sayıda yolcunun mahsur kalması üzerine Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi bölgeye ulaşan ilk ekiplerden oldu. Su, kumanya ve bisküviden oluşan 2 bin 500 kişilik gıda malzemesini bölgeye hızla ulaştıran ekipler, yolda mahsur kalanlara ikramda bulundu. Yolda kalanlara battaniye de dağıtan Türk Kızılayı ekibi, kar yağışının devam etmesi nedeniyle bölgedeki bekleyişini sürdürüyor, mahsur kalanlara destek olmaya devam ediyor.

3-134.jpg

Yolda kalanlara kumanya dağıtıldı

Akhisar Belediyesi’ne bağlı Zabıta ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de yoğun bir şekilde kapanan yollardaki çalışmalarını sürdürüyor. Zabıta ekipleri ise Akhisar-Balıkesir arasında yolun kapanmasından dolayı Gelenbe yakınlarındaki araç kuyruklarına Kızılay ekipleri ile birlikte kumanya dağıtımı yaptı. Akhisar Belediyesi yetkilileri özellikle araç sahiplerini uyararak hazırlıksız yola çıkmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

4-073.jpg

"Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor"

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, kar yağışı nedeniyle kapanan yollardaki son durumla ilgili açıklama yaptı.

Elvan, "İzmir İstanbul karayolunun Balıkesir Akhisar arasındaki bölümünde dün gece kısmen bir kapanma oldu. Saat 21.00 itibariyle yol açıldı. Ancak muhtemelen bazı TIR'ların yan yatması nedeniyle yol tekrar kapandı. Ekiplerimiz karayolunu açmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Kütahya Afyonkarahisar karayolunda da benzer bir durum söz konusu. Ekiplerimiz orada da yol açma çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor" dedi.

Çalışmalar sırasında tüm teknik imkanların kullanıldığını ifade eden Elvan, yolda mahsur kalanların yiyecek sıkıntısı olduğu yönündeki iddialara değinerek,"Bize ulaşan yiyecek sıkıntısı gibi bir durum söz konusu değil. Böyle bir şey olması durumunda gereken desteği vermeye hazırız. Gereken her türlü desteği yapıyoruz. Yolda kalan kardeşlerimiz karyolları misafirhanelerine yerleştirildi, ihtiyaçları karşılandı. Tüm karayolları ekiplerimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Elvan, yolda kalan vatandaşlardan (0312) 415 80 00 - 425 47 12 numaralı telefonu aramalarını söyledi.

5-038.jpg

45 saat sonra ulaşıma açıldı

Salı günü saat 15.00 sıralarında Akhisar ile Balıkesir arasında kapanan İzmir-İstanbul karayolu tam 45 saat sonra açıldı. Yılbaşını araçlarının içinde çok zor şartlarda geçiren sürücüler Balıkesir ve İzmir yönüne doğru hareket etmeye başladı.

6-019.jpg

7-012.jpg

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler