YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkesir 10.10.2010'u bekliyor
Balıkesir 10.10.2010'u bekliyor
29 Eylül 2010 18:35
Plaka numarası 10 olan Balıkesir'de, Vali Yılmaz Arslan'ın önerisiyle 10.10.2010 tarihi ''Dünya Balıkesirliler Günü'' olarak ilan edildi.

Vali Arslan, düzenlediği basın toplantısında, değişik yönleriyle ülke genelinde tanınan Balıkesir'in ekonomik, kültürel ve sportif açıdan gelişmesine katkı sağlayacak tanıtım çalışmaları yapacaklarını söyledi.

''Bin yılda bir yaşanan tarihi günü, Balıkesir'i dünyaya tanıtma yolunda iyi değerlendirmek istiyoruz'' diyen Arslan, şöyle konuştu:

''İstanbul'da, 'Kültür Başkenti' kapsamında bir dizi etkinlik yapılmıştı. İstanbul'daki tanıtım esprisinden hareket ettiğimizi söyleyebiliriz. Aslında tanıtım, uzun süreli bir faaliyet. Biz 10.10.2010 ya da o günlerde 'Tanıtımı bitirdik' diye bir yanılgının içinde olamayız. Bu etkinlikler, gelecek yıllarda da zenginleştirilerek sürdürülecek.''

Arslan, etkinliklerin Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile bazı şirket ve kuruluşların desteğiyle gerçekleştirileceğini belirterek, ''Balıkesirlilerden para, övgü değil, sadece etkinliklere ailece katılmalarını istiyoruz. Aksi halde bu etkinliklerin başarıya ulaştığını söyleyemeyiz'' dedi.

Vali Arslan, etkinliklerin tüm ülkeye en iyi şekilde duyurulması için basın kuruluşlarından da destek istedi.


-ETKİNLİKLER-


Vali Arslan'ın verdiği bilgiye göre, etkinlikler 2-3 Ekimde Kurtdereli Spor Salonu'nda ''Cihan pehlivanı'' Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenlenen iller arası güreş turnuvasıyla başlayacak.

''Balıkesir'in Yeraltı Kaynakları ve Bor Gerçeği'' konulu sempozyum düzenlenecek, etkinlikler çerçevesinde, el sanatları ve ahşap boyama sergileri açılacak.

7-10 Ekimde Balıkesir Tarım Sanayi ve Turizm Günleri, Karizma Kapalı Alanında gerçekleştirilecek. ''Türkiye'yi Doyuran İl'' sloganıyla düzenlenecek etkinliğe, Balıkesir'le birlikte Manisa, Bursa, Çanakkale, Aydın, Kütahya, Uşak ve İzmir'deki toplam 4 bin 214 köydeki vatandaşlar da davet edildi.

Kenti tanıtan 32 sayfalık dergi, ulusal ve yerel gazeteler tarafından dağıtılacak, bazı televizyon kanallarında tanıtımlar yapılacak.

Balıkesir Halk Oyunları Şenliği 7 Ekim'de, Balıkesir tanıtım filminin galası ve uluslararası bisiklet yol yarışı 8 Ekim'de, yelken ve yamaç paraşütü yarışları İkizcetepeler Barajı'nda 9 Ekim'de, İsmail Akçay halk koşusu ve serbest stil motor sporları gösterisi 10 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Balıkesir Belediyesi, 10 Ekim'de 50 çiftin nikahını kıyacak.

Basketbolda Türkiye Kupası eleme grubu maçları, 10-12 Ekim'de Kurtdereli Spor Salonunda yapılacak. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler