YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız: "İran'ın doğal gaz fiyatı tatmin edici değil"
Bakan Yıldız: "İran'ın doğal gaz fiyatı tatmin edici değil"
30 Ocak 2014 13:00
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran ziyaretinde kendilerine sunulan doğal gaz fiyatının tatmin edici olmadığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindeki heyeti bakanlıkta kabul etti.

Bakan Yıldız, İran'da doğal gaz konusunda yaptıkları görüşmelere ilişkin sorular üzerine, Tükiye'deki büyüme rakamları ne olursa olsun, enerji sektörüyle alakalı hedeflerinde bir değişiklik olmadığını, sektördeki büyümenin ve bu alandaki girişimlerin devam edeceğini söyledi.

İran'la yapılan görüşmelerde doğal gazın önemli müzakere alanlarından biri olduğunu vurgulayan Yıldız, "anlaşma" ifadesinin tercüme hatasından kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

Bu konu üzerindeki görüşmelerin başladığını ifade eden Yıldız, Türkiye'nin büyüyen enerji talebinin, 5 büyük tedarikçiden biri olan İran'ın ilgisini çektiğini belirtti. Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu anda yapılmış bir anlaşma yoktur ama üzerinde müzakere edilecek çalışılacak geniş bir alan vardır. İran'la doğal gaz fiyatlarında anlaşabilmiş değiliz ve satış rakamlarını ticarete mani olmamak, gaz akışına mani olmamak kaydıyla yüksek bulmaktayız. Bunların mutlaka düşürülmesi lazım geldiğini, değerli mevkidaşlarıma aktarma imkanı buldum.

Onlar da aslında bizi haksız görmüyorlar ama bunun mekanizmaları çok önemli. Şu anda tahkim devam ediyor ve bizim istediğimiz önemli orandaki indirim tahkim sonucunda netleşmiş olacak. Makul bir indirim teklifi gelmiş olsaydı tahkimden vazgeçip vazgeçmeyeceğimiz soruldu. 'Tahkimde elde edebileceğimiz kazancın burada karşılanabiliyor olması halinde tahkimden vazgeçebiliriz' dedik. Ama dediğim gibi ben ülkemin menfaatlerini ve çıkarlarını her zaman olduğu gibi ön planda tutmak zorundayım."

Bu müzakerelerin devam edeceğini dile getiren Yıldız, İran'ın kaynaklarının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara aktarılmasına dönük çalışmaların süreceğini söyledi. Yıldız, bu konuda Avrupa'nın AB'nin de ihtiyaçlarının söz konusu olduğuna işaret etti.

Yıldız, İran'da doğal gaz fiyatı konusunda yeni bir teklif gelip gelip gelmediği ve bunu nasıl değerlendirdikleri yönündeki sorulara karşılık, "İran'da teklif edilen bir fiyat vardı, o bizi tatmin etmedi. Tahkimdeki hedeflediğimiz rakamlara yaklaştığımız ölçüde tahkimi konu ederiz" dedi.

Maliyetleri yansıtmayacağız

Bakan Yıldız, basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı. Yıldız, "en son akaryakıt zamlarının ardından döviz fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak enerji kalemlerinde bir indirime gidilmesi söz konusu olabilir mi" sorusuna, "Pardon, indirim dediniz" karşılığını verdi.

Dövizin henüz stabil hale gelmediğini ifade eden Yıldız, Merkez Bankası ve Fed'in son kararlarıyla dövizin önce bir düşüş yaşadığını, sonra tekrar yükseldiğini söyledi.

Siyasi gerekçeler ve Fed kararıyla artan döviz fiyatlarının benzer gerekçelerle düşeceğini anlatan Yıldız, Fed'in etkisinin uzun vadeli, siyasi gerekçelerin ise kısa vadeli göründüğünü belirtti.

Yıldız, "Ben doların gerçek değeri olan 2,10'lar seviyesini mutlaka bulması gerektiği kanaatindeyim. Dövizin mutlaka gerçek değerine küçülmesi gerekiyor" diye konuştu.

Enerji maliyetlerine karşı direndiklerini ifade eden Yıldız, "Maliyetlerimizin arttığı kesin ve Tahran'a gitmeden önceki maliyetler cidden beni sıkıntıya sokmuştu. İnşallah son gelişmelerle beraber döviz fiyatlarının, dolar fiyatlarının biraz daha gevşer kanaatindeyim. Her ne kadar dünyadaki olumsuz iklim şartlarına rağmen para politikalarında ki iklim şartlarına rağmen biz bunu vatandaşlarımıza, sanayicimize yansıtmamak için çaba gösteriyoruz. Şubat ayı itibariyle de dövizdeki artışları inşallah maliyetleri yansıtmayacağız" dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler