YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldırım'dan Filyoslulara müjde! Yakında başlıyoruz...
Bakan Yıldırım'dan Filyoslulara müjde! Yakında başlıyoruz...
27 Nisan 2016 06:58
Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım Filyos'ta vatandaşlarla buluştu. Yıldırım, Filyos beldesinde vatandaşları selamladı, sorunlarını ve taleplerini dinledi. Yıldırım bir de Filyoslulara 'Filyos Projesi' müjdesini verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi Karabük-Zonguldak kesimi açılış törenin ardından trenle Karabük'ten Zonguldak'a geldi. Yıldırım, Filyos beldesinde vatandaşları selamladı, sorunlarını ve taleplerini dinledi. 

Filyos Projesi inşaatına başlanacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Hayırlı uğurlu olsun. Bu projeyle birlikte bölgede binlerce vatandaşımız iş güç sahibi olacak. Bu projeyle birlikte Zonguldak, Karabük ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak. Buralar şenlenecek, gemiler gelecek, yükler indirilecek ve hareket artacak. Zonguldak'tan Karabük'e oradan da Irmak'a devam eden bir demiryolu hattı var. 1930'lu yıllarda yapılmış. O zaman Büyük Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra demiryollarında seferberlik başlatmış. O günün kıt imkanlarıyla adeta iğneyle kuyu kazar gibi bu yolları yapmışlar. Allah onlardan razı olsun ama ondan sonra demiryolları kaderine terk edilmiş. Fakat biz 2002'de iş başına gelince Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bir talimat verdi. Dediği şey şudur, 'Demiryolları kalkınmadır, refahtır. Onun için demiryollarını tekrar ayağa kaldıralım. Demiryolları milletin yükünü taşısın. Millet demiryollarının yükünü taşımasın' dedi. Biz o talimatı aldık. Cumhuriyetin ilk yıllarından kalan 11 bin kilometre demiryolunun bugün yüzde 85'ni yeni baştan yaptık. Sinyalli hatların miktarını yüzde 35'e çıkardık. Elektrikli hat miktarını yüzde 20'lerden, yüzde 40'lara taşıdık. Bu çalışmalar devam ediyor."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler