YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babaları madende öldü "kurtarıcı" oldular
Babaları madende öldü "kurtarıcı" oldular
21 Mayıs 2014 12:58
İş kazalarında babalarını kaybeden Kemal Karaçam ve Ramazan Çağlar, tahlisiye ekibinde gönüllü olarak yer alıp madenlerdeki kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Maden ocağında 3 Mart 1992'deki grizu faciasında hayatını kaybeden 263 işçisinden biri olan Şakir Karaçam'ın o yıllarda 16 yaşında olan oğlu Kemal Karaçam (39), babasının ölümünden yıllar sonra aynı ocakta işe başladı.

Babasının cenazesi faciadan 3 ay sonra ocaktan çıkarılabilen Karaçam, daha dün gibi hatırladığı kötü anılarına rağmen madende iş başı yapmasından birkaç yıl sonra tahlisiye ekibinde de yer aldı.

Aynı kömür ocağındaki 1962'te meydana gelen göçükte babası Resul Çağlar öldüğünde 1,5 yaşında olan Ramazan Çağlar (54) da madende işe girmesinden bir süre sonra gönüllü girdiği tahlisiye ekibinde çok sayıda iş kazasında birçok hayat kurtardı.

Ocak içindeki olası göçük, grizu ve kömür patlaması, karbonmonoksit zehirlenmeleri, metan gazı ve karbondioksit boğulmaları gibi kazalarda kurtarma çalışmalarında görev alan madenciler, kaderlerini meslektaşlarının çocukları da yaşamaması için özveriyle görev yapıyor.

"Babamın cenazesi 3 ay sonra bulundu"

Kemal Karaçam,  yaptığı açıklamada, grizu faciasının ardından madenci yakınlarının ocak önüne akın ettiği, 1 hafta annesi ve kardeşleriyle babasının çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

Kazanın ardından 3 ay geçtikten sonra babasının cesedinin bulunduğunu anlatan Karaçam, "Faciadan 8 yıl sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) iş başı yaptım. Babamın hayatını kaybettiği galerilerde dolaştım. Grizu faciasında kurtarma ekiplerini gördüğüm gün ileride tahlisiyeci olmayı kafama koymuştum" dedi.

Karaçam, tahlisiye birimine gönüllü başvurarak ekibe dahil edildiğini, maden kazalarında çok sayıda insanı kurtardıklarını dile getirdi.

Bir insanı madende kurtarmanın verdiği mutluluğun anlatılmaz olduğuna işaret eden Karaçam, "O an tabi ki babam aklıma geliyor. Çünkü, onu kaybettiğimde yaşadıklarımı kimsenin yaşamasını istemiyorum. Bunu yaşatmamak için tahlisiyeci oldum" diye konuştu.

"Her maden kazası babamı hatırlatıyor"

Ramazan Çağlar da Soma'daki maden faciasının görünce hiç tanımadığı babasının hüznünün içini kapladığını belirtti.

Yıllar sonra kendisinin de kaderinin maden olduğunu anlatan Çağlar, şunları kaydetti:

"Madende babasını kaybedip madendeki hayatları kurtarmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatamam. Kimse bu acıları yaşamasın. Madenden bir arkadaşımızı kurtardığımız da ailelerin mutluluğunu paylaşmak hiçbir şeye değişilmez. Her türlü afette görev alıyoruz. Can kurtarmak, geçmiş acılarımızı unutturuyor."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler