YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayna'dan yine küstah sözler
Emine Ayna, Onur Öymen'in Dersim isyanı çıkışından sonra yeniden gündeme gelen isyanın önderlerinden ve idam edilen Seyit Rıza'yı Teröristbaşı Öcalan'a benzetti. İşte Ayna'nın o sözleri...
Ayna'dan yine küstah sözler
20 Kasım 2009 / 00:01 Güncelleme: 20 Kasım 2009 / 00:04

Muş'ta düzenlenen halk toplantısında partililere seslenen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Emine Ayna, Dersim isyanında Seyit Rıza'nın muhatap alınmadığını belirterek, "Bugünün Seyit Rıza'sı da Abdullah Öcalan'dır" dedi. 
 

Muş Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantıya Emine Ayna'nın yanı sıra, DTP Muş milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman, DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, DTP'li belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile partililer katıldı. Toplantıda partililere seslenen Emine Ayna, Kürt sorununun şiddetle çözülemeyeceğini belirtti. PKK'nın silahlara sevdalı olmadığını söyleyen Ayna, Kürt haklarının, özgürlüğünün sağlanması halinde PKK'nın silah bırakmaya hazır olduğunu öne sürdü. Ayna, "Bu iş şiddet yöntemleri ile çözülmez. Bu halkın kısmi de olsa bazı haklarını tanıyacaksın" dedi.
 

Dersim isyanında 80 bin kişinin öldüğünü vurgulayan Ayna, "Dersim isyanı şu şekilde söyleniyor. 1938'de Dersim isyanı oldu, Seyit Rıza ve arkadaşları idam edildi. Bu kadar basit anlatılıyor. Ama bunun devamı var. 80 bin insan öldürüldü. Muş'un nüfusu ise 70 bin civarında. Dersim isyanı o kadar basit değil. Bugün ise 'PKK'yı yok edeceğiz ve bir tek PKK'lı kalıncaya kadar öldüreceğiz' diyorlar. Bunlar gerçekleşirse 100 binlerce Kürt'ü katletmek zorunda kalacaklar. Onur Öymen'in önerisi bu. Onur Öymen orada kendisi adına konuşmadı, CHP adına konuştu. MHP'nin rengi bellidir. İkiyüzlülük yapmıyor, neyse düşüncesi onu söylüyor. Faşist ve ırkçı bir partidir. Bugüne kadar CHP konusunda Kürtler ve Aleviler yanıldılar. Bu yüzden CHP'yi çok teşhir ediyoruz" diye konuştu.
 

Ayna, "Başbakan halka seslendiği zaman çok önemli şeyler söyledi. Alkışlanabilecek cümleler de etti. Ama bir düğüm noktasını kaçırdı. Onur Öymen'in söylediğini tekrar etti. Askeri operasyonlardan geri durmayacağız dedi. Bu Onur Öymen'in söylediğiyle aynı şey. PKK ile Öcalan ile görüşmeyeceklerini söyledi. Onur Öymen de bu devletin Seyit Rıza ile görüşmediğini söyledi. Bugünün Seyit Rıza'sı da Öcalan'dır. Onur Öymen bunu meşrulaştırıyor. Biz buradan PKK'nın, Öcalan'ın propagandasını yapmıyoruz. Böyle bir derdimiz yok. Biz Kürt sorununun çözülmesini istiyoruz ve bu ancak gerçekler çevresinde tartışılarak mümkün olur. Gerçeklerin üstü örtülerek değil "dedi. 
 

Türkiye bayrağı ile problemlerinin bulunmadığını kaydeden Ayna, "Biz bir mitinge giderken Başbakanın bizim mitingle ilgili bir açıklaması oldu. Dedi ki; 'Kürtler ve DTP samimiyse gitsin Türkiye bayrağı bizim bayrağımızdır' dedi. Hemen ertesi gün burada yaptığımız bir mitinde Türkiye bayrağı bizim bayrağımızdır. Bizim bayrakla bir problemimiz yok ama adı Türkiye bayrağı olmalı, Türk bayrağı değil. Öyle bir derdimiz yok" diye konuştu. 
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler