YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayı ile kanun arasında sıkıştık
Erzincan'ın Uluköy beldesinde vatandaşlar, tarlalarında ekili karpuza zarar veren ayılara kanun nedeniyle müdahalede bulunamamanın sıkıntısını yaşıyor.
Ayı ile kanun arasında sıkıştık
25 Ağustos 2010 / 17:55 Güncelleme: 25 Ağustos 2010 / 18:05

Halkın büyük çoğunluğu karpuz satarak geçimini sağlayan Uluköy beldesinde, ayılar tarlada ekili karpuzlara zarar veriyor. Çiftçiler, kendilerine herhangi bir yardımın yapılmadığını, kanun nedeniyle de ayıları vuramadıklarını ifade etti.

Uluköy Belde Belediye Başkanı Yaşar Kocatürk, ayılarla mücadele edemediklerini, çözümsüzlük sebebiyle de önceleri 400 dönüm olarak gerçekleşen ekimin her geçen yıl daha da düştüğünü dile getirdi.

Özellikle her yaz hasat mevsiminde bu sorunun yaşandığına dikkati çeken Kocatürk, ''Vatandaşımız ayı ile kanun arasında sıkışıp kaldı. Ayılara karşı silah kullanılamıyor. Her gün bana iki, üç kişi 'Başkanım bugün benim bostanımı ayılar parçalamış' diye gelip şikayette bulunuyorlar. Günlük 10 ile 15 dönüm arası karpuz tarlamız yok ediliyor. Kanunlar nedeniyle dokunamadığımız ayılar için çözüm bulunmasını istiyoruz'' dedi.


-5 YILDA KARPUZ EKİLİ ALANLAR AZALDI-


Eskiden Erzincan'ın karpuz ihtiyacının yüzde 40'ının beldeden karşılandığını anımsatan Kocatürk, 5 yıldan beri ayılar tarafından zarara uğratılan üreticinin artık eskisi kadar karpuz ekmediğine dikkati çekti.

Beldede çiftçilik yapan Mustafa Ayan da ayılardan büyük zarar gördüklerini dile getirerek, ''Bir yıllık emeğimiz bir anda ayının gelip, bu hale koymasından sonra, heba olup gitti. Böyle giderse biz çiftçiliği de bırakacağız. Menfaatimiz olmadıktan sonra karpuzu ekmemizin bir anlamı yok'' diye konuştu.

Ayılar nedeniyle çocuklarının can güvenliğinin olmadığını da savunan Ayan, ''çocuklarımızı tarlaya gönderip çalıştırıyorduk, ama artık buna korkuyoruz. Önlem olarak silah kullanmıyoruz. Tüplü toplar ve köpekleri kullanıyoruz. Silah kullanmamıza imkan yok. 20 bin TL cezası var. Cezası olmasa ayıları vururuz. Bir yıllık emeğimi ona yedirtmem'' şeklinde konuştu.


-BİR TARAFTAN YASAKLAR, BİR TARAFTA AYI-


Karpuz üreticilerinden Dursun Kara ise 2007 yılında tarlasına giren ayılar nedeniyle 20 ton karpuzunun telef olduğunu ve yaptığı müracaatlara rağmen herhangi bir yardım alamadığını söyledi.

Her yıl aynı manzara ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Kara, şunları ifade etti:

''Her yıl karpuz ekiyoruz, ayılar gelip, olgunlaşan karpuzlarımızı kırıp, parçalıyor. Ayıya bizim dokunmamız mümkün değil. Bir taraftan yasaklar, bir tarafta ayı. Ayı ile yasaklar arasında sıkışıp kaldık. Hiçbir çözüm bulunmuyor. 2007 yılında benim 20 ton karpuzumu ayılar kırdı. Müracaatlarda bulundum hatta Başbakanlığa dahi evrak gönderdim. Bütün yazışmalar sonunda 'Ödeneğimiz yoktur. Böyle bir para ödememiz de mümkün değildir' cevabını aldık.'' AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler