YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın'da görenleri şaşkına çeviren görüntü
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda dalış turizmini geliştirmek amacıyla Kuşadası Körfezi’nde batırmaya hazırlandığı Airbus A300 tipi uçağı, Kuşadası Körfezi’ne indirildi. Uçağın yüzdürülmesi sırasında görenler şaşkına döndü.
Aydın'da görenleri şaşkına çeviren görüntü
04 Haziran 2016 / 14:30 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 15:18

Kuşadası’nı dünya sualtı turizminde önemli bir noktaya taşıyacak çalışma, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtısporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülüyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliğindeki Airbus A 300 tipi uçak, deniz kenarında yapılan montajın tamamlanmasıyla bu sabah saatlerinde Kuşadası Körfezi’ne indirildi.

Uçağın denizde yüzdürülmesi sırasında ise ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sabah saat 10.30'da gerçekleştirilmesi planlanan batırma işlemi, teknik nedenlerden dolayı saat 14.30’a ertelendi.

Güzelçamlı’dan Kuşadası’na olan seferini deniz üzerinde tamamlayacak olan uçak, saat 14.30’da düzenlenecek törenle Kuşadası Körfezi’nde Ramada Otel ile Suhan 360 Otel açıklarında batırılacak.

foto-547.jpg

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Airbus A300 tipi uçak önce İstanbul’da parçalandı. 5 TIR’a yüklenen uçağın parçaları, titizlikle alınan yol güvenliği ile montaj için Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’ya getirildi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından 7 Nisan tarihinde törenle start verilen uçağın montajı özel bir ekip tarafından iki aylık süre içinde tamamlandı. Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirildi.

Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinası daha kullanılıyor. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülen Airbus A300 tipi uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından kıyıdan çekiliyor ve batırılacağı Kuşadası Körfezi’ndeki Ramada ile Sühan 360 otellerinin karşısındaki bölgeye getiriliyor.

Maaliyeti...?
 // İhsan-ı Arif
Devlete,Vatana, Millete ve de Belediye'ye birde maaliyetini sorun TopukluEfe'ye...!?...
04 Haziran 2016 Cumartesi 23:11
BATIRMADAN BIRAKSA DAHA FAZLA TURİST ÇEKER
 // ismail emre
İçine güzel bir balık lokantası yapılsa ayrıca yöresel yemeklerimiz ile daha güzel olur...Uçağı sabitlemek için çelik halatlar yeterlidir ayrıca uçak altına güzel bir cam yarısı deniz altınsa daha hoş olur......
04 Haziran 2016 Cumartesi 15:24
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler