YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayasofya'da okunan Kur'an'dan rahatsız oldular
TRT Diyanet tarafından hazırlanan sahur programında, Ayasofya'da 30 gün boyunca kuran okunacak olması Yunanistan'ı rahatsız etti.
Ayasofya'da okunan Kur'an'dan rahatsız oldular
06 Haziran 2016 / 20:07 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 20:08

TRT Diyanet TV, on bir ayın sultanı Ramazan ayında, çekimlerini İslam alemi için önemli bir yere sahip Ayasofya'dan gerçekleştireceği, "Bereket Vakti Ayasofya" isimli sahur programı hazırladı. 

Ramazan ayında ekranlara gelecek olan program kapsamında, Ayasofya'da 30 gün boyunca Kuran-ı Kerim ziyafeti verilecek. 

Sahur programının dünkü ilk yayınına konuk olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Burası nice ilim adamları, nice edebiyatçılar, nice büyük insanlar yetiştirmiş bir mekan. 

Fetih-i mübinden bugüne kadar, bu yüzyılın başına kadar burada secdeyi Rahman'a varmış bütün büyüklerimize bütün ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

İstanbul'un fethiyle camiye dönüştürülen ve 482 yıl boyunca cami olarak kullanılan Ayasofya'da Kuran-ı Kerim okunacak olması Yunanistan'ı rahatsız etti. Azınlıkça'nın haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklar “Türk devlet televizyon kanalı TRT'nin program yaparak her gün Ayasofya'da Kur'an okunacağı yönündeki açıklaması, başka bir dönemden gelen bir açıklamaya benziyor" değerlendirmesi yapıldı. 

Haberde, kaynakların “Bu tür hareketler anakronik ve anlaşılamaz hareketlerdir ve dünya kültürel mirasının sembolü olan dini eserlere yönelik saygı eksikliğini göstermektedir" yorumunda bulundu.

"BU ANLAMSIZ BİR HAREKET"

Muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nden yapılan açıklamada, “Bu hareket kışkırtıcı, anlaşılmaz ve dünyanın dört bir yanındaki Ortodokslara karşı saygı eksikliğinin bir göstergesidir; bu da Türkiye'nin Avrupa süreciyle uyuşmamaktadır" denildi. 

Nehir Partisi'den (Potami) yapılan açıklamada da, “Ayasofya'nın kullanımının değiştirilmesi için binlerce imza toplanıyor ve bunun Türkiye'nin resmi olarak düşmanca olarak algıladığı Batı'nın girişimlerine karşı yapılan hamleler olduğuna dair yoğun söylentiler bulunuyor. 

Bu yönlendirmelerin hedefinde ise 900 yıl boyunca Ortodoksluğun en yüksek kilisesi sayılan, 500 yıl boyunca cami 1934 yılından bu yana ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal'in kararıyla müze olarak işleyen bir anıt bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

BÜYÜK VEBAL!!!
 // Yüreği Sağlam Gözü Kara ÇERKEZ ŞAHİN
Kuran-ı Kerim' de bile kendisinin ve askerinin Yüce Allah'ın övgüsüyle müjdelediği, Güzel Ecdad yedi cihan serveri Fatih Sultan Mehmed Han'nın Ayasofya vede vakıflar hakkında ki vasiyetini Devlet büyükleri iyice bir gözden geçirsinler, ne kadar büyük vebal altında olduklarını görünce şuan çekinip altında daha önce devleti idare edenlerin masonluk yapıp altına imza attığı kararı bozmamanın ahiretteki büyük Vebaliyle nasıl yargılanacaklarını iyice düşünsünler!!!...
07 Haziran 2016 Salı 09:01
 // Oguz
Hasretle ibadete acilmasini bekliyoruz ayasofya müzelikten kurtulsun artik, zincirleri kiralim ayasofyanin, osmanlinin emanetine sahib cikma vakti geldi geciyor, ezanlar okunsun minarelerinden....
06 Haziran 2016 22:43
Sana ne yaaa.!!!
 // aslan
Sana ne yaaa.!!!
Yarın da ibadete açarım seni ne ilgilendirir benim ülkemin içindeki olanlar.???...
06 Haziran 2016 Pazartesi 22:38
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler