YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AVM'lerde 3 saatlik ücretsiz otopark yasal hak"
"AVM'lerde 3 saatlik ücretsiz otopark yasal hak"
31 Temmuz 2015 15:04
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Haşmet Atahan, alışveriş merkezlerinde (AVM) otopark hizmetinin sunulmasının tüketicilere verilen sosyal bir hizmet ve yasal bir hak olduğunu belirtti.

Atahan, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün (UKOME) 29 Ocak 2007 tarihli kararı  gereğince alışveriş merkezlerinde (AVM) 0-3 saat arası otoparkın ücretsiz  olduğuna işaret ederek, 3 saat üzerinde yapılan park işlemleri için İBB Tarife  Komisyonu tarafından belirlenen tarifeye göre otopark ücreti alındığını kaydetti.

UKOME'nin söz konusu kararının AVM yöneticilerince kabul edilmediğini  ve işlemin iptali için idare mahkemesinde dava açıldığını ifade eden Atahan,  İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin AVM'lerde tüketicilerin otoparkı 3 saat süreyle  ücretsiz kullanmalarını serbest piyasa ve ticaret serbestisi kurallarına, rekabet  ortamına aykırı bularak iptal ettiğini anlattı.
 
 Atahan, İBB'nin kararı temyiz ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
 

 "Danıştay 8. Dairesince yapılan temyiz incelemesi sonucunda AVM'lere  gelen tüketicilerin alışveriş amacıya geldiği, bu kişilerin, binayı kullanan  kişiler kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bu tür yerlerdeki otoparkların  binayı kullanan kişiler kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve bu tür  yerlerdeki otoparkların binaya gelenlere hizmet etmek amacıyla ve bu amaca uygun  kapasitede yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. Tüketici haklarını ve  hukukunu koruyan bu kararda ayrıca ücretli otopark nedeniyle müşterilerin  araçlarını AVM otoparkları dışına park ederek trafiği olumsuz etkilediği de kabul  ve gerekçe edilmiştir."
 
AVM'lere tüketicilerin kendi aracıyla gelmesinin ve aldıklarını kendi  aracıyla taşımasının en doğal hakkı olduğunu vurgulayan Atahan, vatandaşlara şu  çağrıda bulundu:

 
"Otopark hizmetinin sunulması ticari bir durum değil, tüketicilere  verilen sosyal bir hizmet ve yasal bir haktır. Başta AVM yatırımcıları olmak  üzere herkes, bu yasal hakkımıza saygı duymalı ve tüketicilerin bu hakkını  engellememelidir. 3 saat ücretsiz olan otopark için ücret isteğine karşı çıkınız.  Ödemek zorunda bırakılıyorsanız, otopark giriş ve ödeme fişinin örneğinin  fotoğraflarını çekiniz. Tüketici dernekleri olarak bu haksızlıklarla mücadele  etmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi Tüketici Hakları Zabıta Amirliğine de  başvurabilirsiniz."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler