20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya14 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır19 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk Havalimanı'nda kriz
İstanbul'da etkili kar yağışı ve olumsuz hava koşulları hava trafiğini felç etti. Uçaklar iniş ve kalkış yapamadı. THY, kalkış yapamayan uçakların yolcularını otele yerleştirdi.
Atatürk Havalimanı'nda kriz
18 Şubat 2015 / 20:18 Güncelleme: 18 Şubat 2015 / 20:22

Saatte 60 uçağın iniş yaptığı Atatürk Havalimanı'na bugün 1 saatte 4 uçak indi. Kanada uçağı ise 8 defa başarısız inme girişimi atlattı.

İstanbul'da etkili olan kar yağışı hava trafiğini adeta alt üst etti. İstanbul Atatürk Havalimanı'na inmeye hazırlanan uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı.
İnişe geçen bazı uçaklar ise pistteki frenleme değerlerinin yetersiz olması sebebiyle pas geçmek zorunda kaldı. Görüş mesafesi zaman zaman limitlerin altına indi.

Hava trafik kontrolörleri ve pilotlar, zorlu hava koşulları karşısında olağanüstü performans sergilerken hava trafiğindeki yoğunluk sebebiyle uçaklara havada tur attırıldı. Birçok uçak Karadeniz ve Marmara üzerinde daireler çizerek iniş sırasının kendilerine gelmesini bekledi. Bu sırada bazı uçaklar yakıt kritiğine girdi. Bu uçaklara iniş önceliği sağlandı.

DHMİ ekipleri pisti açık tutmak için saatlerdir yoğun çaba gösterse de Atatürk Havalimanı'nın kapanmasına engel olamadı.

Atatürk Havalimanı'nda iniş ve kalkışlar durdu.

THY Basın Müşaviri Ali Genç, "Atatürk Havalimani'nda yoğun yagıs nedeniyle yaklasık 2 saattir inis kalkış yapılamıyor" dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ise Atatürk Havalimanı'ndaki seferlerin durdurulmadığı hava şartlarından dolayı gecikmeli olarak yapıldığını bildirdi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise pistin iniş kalkışlara açık tutulduğu öğrenildi.
İstanbul Atatürk Havalimanı'na inmek isteyen birçok uçak şimdiden İzmir ve Ankara'ya yönlendirildi.
Terminalde yolcular iptal olan seferleri hakkında bilgi almak için bilet satış gişelerinin önünde metrelerce kuyruk oluştururken, terminal içinde de adım atacak yer kalmadı.

1 saatte 4 uçak inebildi

Olumsuz hava şartları uçakların iniş - kalkışlarını etkilemeye devam ediyor. Normalde saatte ortalama 60 uçağın iniş yaptığı Atatürk Havalimanı'na bugün 1 saatte sadece 4 uçak indi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda uçak trafiğinde ciddi aksama yaşanıyor. Zaman zaman tipiye çeviren kar yağışı nedeniyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri pistleri kapatarak kar küreme araçları ile temizlik işlemi gerçekleştiriyor. Bu durum hava trafiğinde yavaşlamalara neden oluyor. Alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'na son bir saat içinde sadece 4 uçak inebildi. Bu uçaklar, Kuveyt, Cidde, Bahreyn ve Riyad'tan geldi. Normalde havalimanına bir saatlik inen uçak sayısı ortalama 60.

Beşiktaş bekledi

Beşiktaş Kulübü Futbol A Takımından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mete Vardar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'daki yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda bulunan THY'ye ait uçağın, Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelemediği için gecikme yaşadıklarını belirtti.
Mete Vardar, saat 10.00 Liverpool'a hareket etmeleri gerekirken hala beklediklerini kaydederek, "Uçağımız sabah 06.30'da Atatürk Havalimanı'nda hazırdı. Ancak yoğun kar yağışı nedeniyle uçağımız Atatürk Havalimanı'ndan Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelemediği için Liverpool'a gidemiyoruz. Sabah 08.30'da Ümraniye'den çıkarak havalimanına gidecektik ancak rötardan dolayı takımı tesislerde bekletiyoruz" diye konuştu.

Liverpool'a gidememe gibi bir durumlarının olmadığını, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uçakların kalktığı için UEFA'ya herhangi bir erteleme taleplerinin olamayacağını aktaran Vardar, "Bir şekilde gideceğiz. Eğer Atatürk Havalimanı'ndan uçağımız gelmezse THY'den başka bir uçak talep edip Liverpool'a gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ı Liverpool'a götürecek uçak Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak Sabiha Gökçen'e hareket etti. Beşiktaş'ta tesislerden çıkarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket etti.

8 kez denedi başaramadı

Kanada'nın Toronto kentinden İstanbul'a gelen Air Canada'ya ait uçak Atatürk Havalimanı'ndaki meteorolojik koşullar sebebiyle dakikalarca inişini gerçekleştiremedi. Kanada'dan uzun bir yolculuğun sonunda İstanbul'a inmeye hazırlanan uçak, dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı.
Karadeniz üzerinde aynı bölgede 7 tur atan uçak iniş için Atatürk Havalimanı'na alçalmaya başladı ancak bir kez daha geri dönmek zorunda kaldı. Havada bir süre tür atan Kanada uçağı Atina'ya yönlendirildi.

THY'den 334 sefer iptali

İstanbul'u iki gündür etkisi altına alan ve hayatı adeta durma noktasına getiren meteorolojik şartlar nedeniyle THY, 18 ve 19 Şubat tarihlerindeki iç ve dış hatlarda 334 seferini iptal etti.

3 bin yolcu otellere yerleştiriliyor

THY'den yapılan açıklamaya göre 3 bin yolcu otellere yerleştiriliyor.
THY'deki iptaller nedeniyle resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, yolculardan havalimanına gelmeden uçakları hakkında Genel Müdürlükten telefonla veya internet aracılığı ile bilgi almaları istendi.

Yeni hava alanına ısıtmalı sistem.
 // Abdullah
Yeni yapılan hava alanına böyle kış şartlarında da kalkış-iniş yapabilmek için alttan ısıtmalı veya kar-buz birikmeyen bir sistem yapılırsa tadından yenmez harika olur, ilgililere duyurulur....
19 Şubat 2015 Perşembe 01:33
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler