YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astronot gıdası o ilde yetişecek
Astronot gıdası o ilde yetişecek
26 Nisan 2015 21:10
Son yıllarda astronot gıdasının ham maddesi olarak tanınan kinoa, Kırıkkale'de de ekilmeye başlandı.

Son yıllarda ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaygınlaşan ve özellikle astronotlar için yiyecek yapımında kullanılan kinoa bitkisi, Türkiye’de tanınmaya başladı. Anadolu'da bazı şehirlerde alternatif bitkiler arasına alınıp ekimleri yapılan kinoa Kırıkkale'de de ekilmeye başlandı. Balışeyh ilçesine bağlı Beyobası köyündeki 15 dekarlık tarlaya ekilen kinoanın, araziye uyumu ve verimine bakılarak ilerleyen yıllarda alternatif ürün olarak ekilmesi planlanıyor. Bundan önce de Türkiye'nin birçok şehrinde çiftçiler bu bitkiyi yetiştirmek için adım atmıştı. Türkiye için büyük bir ihracat ürünü olabilmesi için çalışmalar sürüyor...

Dünyanın belirli bölgelerinde yetişiyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kinoanın, Kırıkkaleli ve Türk çiftçiler için yeni bir bitki olduğunu, bitkinin daha çok İspanya, Portekiz, Peru, Kolombiya, Bolivya ve Şili'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde ve And Dağları’nın eteklerinde yetiştirildiğini söyledi.

NASA araştırdı ve kullanılıyor

Kinoanın geçmişinin, 5 bin yıl öncesine dayandığını belirten Kırbaş, "İnkaların kinoayı ektiği, arkeolojik kazılarda tespit edilmiştir. Pirinç ve buğday gibi tahıl grubunda yer alan bir bitki. Kinoa, protein, vitamin ve mineraller yönünden zengin ve NASA'nın araştırmalarına konu olmuş. Çünkü daha küçük hacimlerde daha yüksek besleyicilik özelliği var. Bundan dolayı uzmanlar uzay yolculuklarında bu bitkiden yararlanma yoluna gitmişler" diye konuştu.

Kırbaş, kinoanın 100 gramında 370 kalori enerji, yaklaşık 6 gram yağ, 70 gram karbonhidrat ve 6 gram lif bulunduğunu anlattı.

Kinoa’nın temel aminoasitlerle birlikte bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerdiğini ifade eden Kırbaş, astronotların az yer kaplayıp besleyici özelliği yüksek bu bitkiden yapılan yiyecekleri tercih ettiklerini vurguladı.

Çölyak hastaları da tercih ediyor

Kinoanın, çölyak hastaları için de tamamen doğal bir ürün olduğuna dikkati çeken Kırbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçerisinde gluten bulunmadığı için çölyak hastaları da tercih etmektedir. Dekara 200 gram ekip, 200 kilogram verim bekliyoruz. Şu anda pazarlama konusunda bir sorunumuz yok. Tohumu temin ettiğimiz firma ürünü de alma garantisi verdi. Sözleşmeli üretim söz konusu. İlimiz topraklarına ve yüksekliğine uygun bitki olacağını bekliyoruz."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler