YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askıda ekmekten sonra askıda çorap
Askıda ekmekten sonra askıda çorap
29 Ağustos 2013 13:33
Askıda ekmek, askıda elbise gibi uygulamalardan sonra Malatya’da bu kez de bir camide askıda çorap uygulaması başlatılması dikkat çekti.

Malatya merkez Hamidiye Cami Din Görevlisi Şükrü Gezen, “İslam dini, maddi ve manevi temizliğe önem verir. İbadet yerleri olan cami ve mescitlerimizin daha çok temiz tutulması gerekir” diyerek, daha sonra şunları söyledi: “Camiye gelenlerin kimisi çorapsız, kimisi kokan çorap ile geliyor. Bu nedenle askıda çorap projesi geliştirdim. Vatandaş dışarıdan camiye geldiği zaman, ya çorabının olmadığını, yırtık olduğunu veya yırtık olduğunu fark ediyor. Camiye girmişken geri dönmesi zor olduğu için böyle durumda olan kardeşimiz askıda olan yeni çorabı alıp giyebilecektir.”

Ayakların mikrop taşıyabildiğini söyleyen Gezen, “Ayakla bastığımız yere bir başka kardeşimiz secde ediyor. Buraya ağzımız ve burnumuz geliyor. Bu nedenle temiz çorapla camiye gelinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Şükrü Gezen, İstanbul’dan Malatya’ya gelen iş adamına projesini sununca, hemen 100 adet çorap alıp hediye ettiğini söyledi.
Cami cemaatinden Tahsin Aşıcı, bu uygulamadan memnun olduklarını belirtirken,
Hasan Çalış ise ,”Kimi insanın ayağında mantar oluyor. Çorapsız camiye gelince, o mantar başkalarına da bulaşabilir.

Ayrıca, ayağı kokanlar oluyor. Böyle durumları olan temiz çorabı giyerek, namaz kılarlarsa hem kendileri hem de cemaat rahat eder” ifadelerini kullardı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler