YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerden şehide mezarı başında dua
Askerden şehide mezarı başında dua
14 Ekim 2013 16:26
Adana'da Kurban Bayramı nedeniyle şehitlikte askerler temizlik yaptı dua okudu.

Kurban Bayramı nedeniyle Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ve Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, Asri Mezarlık'taki şehitlikte hazır bulundu. Sabahın erken saatlerinde şehitliğe gelen askerler, şehit mezarlarının başına Türk Bayrağı koydu. Şehit mezarlarını tek tek temizleyen askerler daha sonra mezar başında "rahat" pozisyonunda beklemeye başladı. Her asker, şehit olan bir silah arkadaşının mezarı başında beklerken, bir askerin "rahat" konumunda sürekli dua ettiği görüldü.

Asker yaklaşık bir saat kaldığı mezar başında dua etmeye devam etti.Bir süre sonra şehit yakınları mezara gelmeye başladı. Her mezar başında bir ailenin olduğunu gören komutanlar Tümgeneral Köse ve Tuğgeneral Celepoğlu, ailelerin yanına gidip Kurban Bayramlarını tebrik edip acılarını paylaştı.

Ailelerle tek tek ilgilenen komutanlar, vatan uğruna canını gözünü kırpmadan veren askerlerin mezarına da karanfil koydu. Tümgeneral Köse, 10 yıl önce şehit olan Türkan Öçay'a sarılarak onu teskin etmeye çalıştı. Komutanlar daha sonra şehitler için okunan duaya hep birlikte avuç açarak eşlik etti.

"19 yıldır bayramlara şehitlikte giriyoruz"

19 yıl önce Hakkari'de vatani görevini yaparken şehit olan Yusuf Akbaş'ın (21) kardeşleri de onu Kurban Bayramı'nda şehitlikte yalnız bırakmadı. Akbaş'ın kardeşleri mezarı başında dua okuyup gözyaşlarına boğuldu. Akbaş'ın ablası Yıldız Akmeşe, aradan 19 yıl geçtiğini ancak her bayrama kendilerinin mezarda girdiklerini söyleyerek, "Acımız çok büyük. Onu yıllar önce kaybettik ancak acısı hala çok yeni" dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler