YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker ve polis 4 koldan Sur'a giriyor
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur'da çatışmalar yeniden şiddetlendi. İki teröristin daha etkisiz hale getirildiği operasyona jandarma zırhlı araçlarla destek veriyor. Polis ve Jandarma ekipleri, ilçede dört koldan kontrollü olarak ilerliyor.
Asker ve polis 4 koldan Sur'a giriyor
14 Aralık 2015 / 02:23 Güncelleme: 14 Aralık 2015 / 08:42

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün sabah saatlerinde başlayan operasyonun ardından şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmaların artmasının ardından ilçeye çok sayıda polisin sevk edildi. Sur'da 9 günün ardından kaldırılan ancak önceki gün saat 16.00'da yeniden uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağının ardından ekipler yeni operasyon için düğmeye bastı.

GÜVENLİ EVLERE TAŞINDI

Çok sayıda özel harekat polisleri ile terörle mücadele ekiplerinin katılımıyla yapılan operasyonda, teröristler ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Yer yer bomba seslerinin de yükseldiği ilçede operasyonlar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Melikahmet Caddesi üzerinde teröristlerin roketli saldırısı sonrası yaşanan şiddetli çatışmaların ardından cadde harabeye dönerken bir vatandaş o bölgede yaşananları anlattı. Cep telefonu kamerasıyla cadde üzerinde gezen vatandaş, yaşananları çektiği telefona anlatarak tahribatı gözler önüne serdi.

33 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Yaşanan şiddetli çatışmalardaki tahribatı çeken vatandaş o anları an be an cep telefonuna kaydetti. İlçede yaşayan vatandaşların büyük bir kesiminin göç ederken bir kısmının ise yasak olmayan mahallelere giderek yakınlarının evlerine sığındığı belirtildi. Öte yandan, ilçede son 11 gün içerisinde 2 polis şehit oldu, 14 polis yaralandı, çıkan çatışmalarda toplam 31 terörist etkisiz hale getirildi. Dün ise 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.

JANDARMA'DAN DESTEK

Teröristlerin barınarak hendek kazıp, barikatlar kurduğu Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 17 saat arayla yeniden sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından asker de polise takviye için ilçeye girdi. Teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çatışmaların aralıksız sürdüğü ilçeye takviye olarak giren asker, zırhlı araçlarla teröristlerin bulunduğu noktalara yakın bölgede giriş ve çıkışları tutuyor. Askerin güvenlik önlemi aldığı Sur'da teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için özel harekat timlerinin dört koldan kontrollü olarak ilerlediği belirtildi.

Esnaftan PKK'ya hendek tepkisi

Diyarbakır Yenişehir ilçesinde toplanan Sur ilçesindeki bir grup esnaf, terör örgütü PKK mensuplarınca cadde ve sokaklara hendek kazılması ve ardından yaşanan terör saldırılarına tepki gösterdi. Hendeklerin kapatılmasını isteyen esnaf, güvenlik güçlerinin yanında yer aldığını söyledi. Grup adına konuşan Adil Aydın, Sur ilçesinde kazılan hendekler nedeniyle esnafın büyük mağduriyet yaşadığını söyledi. Aydın, “Sokağa çıkma yasakları nedeniyle esnaf iş yerini açmamaktadır. Birçok esnafımız çek ve senedini ödeyemediği için hukuki ve cezai yaptırımlara maruz kaldı” dedi.

Askerler Hevsel'de

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelere, Özel Harekat polislerinin operasyonlarına destek için Jandarma Özel Harekat ekipleri dün sabah saatlerinden itibaren zırhlı kirpi ve paletli araçlarla girdi. Jandarma ekipleri de operasyona katılırken, tarihi Diyarbakır Surları'nın etrafında bulunan Hevsel Bahçeleri bölgesinde çok sayıda askeri araç konuşlandırıldı. Bu arada polise ateş açılması üzerine 2 polis memuru yaralandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler