YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşırı yağışlar Rize'de dere taşırdı!
Aşırı yağışlar Rize'de dere taşırdı!
25 Eylül 2009 14:36
Yurdun genelinde son zamanlarda etkili olan sağnak yağış bugün bir kez daha Rize'yi vurdu...

Rize'de etkili olan sağanak nedeniyle Çayeli ilçesinde bir köydeki dere taştı. Taşkın ve oluşan toprak kayması nedeniyle köydeki hidroelektrik santrali (HES) inşaatları zarar gördü.

Etkili sağanak yağış nedeniyle Çayeli ilçesi Çataldere köyündeki Senoz Deresi taştı. Taşmanın etkisiyle köy yolunda maddi hasar oluştu. Sel suyunun sürüklediği bir kamyonet kullanılamayacak hale geldi.

Çataldere köyünde yapımı devam eden Uzundere ve Demirkapı HES inşaatları, su baskını ve santralin üst tarafında meydana gelen toprak kayması nedeniyle zarar gördü. İnşaatlardaki malzemeler de kullanılamaz hale geldi.

Köy sakinlerinden Sinan Akçal, gazetecilere yaptığı açıklamada, yörede meydana gelen toprak kayması ve selin başlıca nedeninin, ''HES inşaatları olduğunu'' iddia etti.

HES inşaatlarının doğaya zarar verdiğini savunan Akçal, şunları söyledi:

''Doğa da kendisine verilen bu zararın intikamını köylülerden alıyor. 3 senedir HES inşaatları nedeniyle her yağmur sonrası büyük sıkıntı yaşıyoruz. Rize İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermiş olmasına rağmen bu HES inşaatları devam ediyor. Artık burada oturamaz hale geldik, yetkililer ne yapacaklarsa yapsınlar artık. Sel ve toprak kaymasının sorumlusu HES inşaatlarıdır.''

KAYMAKAMIN DEĞERLENDİRMESİ

Çayeli Kaymakamı Mehmet Aktaş ise Çevre ve Orman Bakanlığının, söz konusu HES inşaatlarına ''Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir'' raporu verdiğini, Rize İdare Mahkemesinin de açılan dava sonucunda ''ÇED gerekli değildir'' kararını iptal ettiğini söyledi.

Mahkemenin projeyi tamamen iptal etmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Aktaş, ''Bunun üzerine firmalardan birisi bu karar sonrasında 'ÇED olumlu' raporu alarak çalışmalarına devam etti. Diğer firma da yeni bir lisans çıkarttı. Yani ortada hukuka aykırı bir durum yok'' dedi.

HATA
 // FATİH ÖZDEMİR
SENİ KAYMAKAM YAPTILAR YA SENDE SUÇ YOK YAPANLARDA SUÇÇÇ...
27 Eylül 2009 17:30
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler