YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşiret liderine PKK'dan hain saldırı
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde, Jirki aşireti lideri ve bölgenin en önemli korucu başlarından olan Tahir Adıyaman, PKK'lı teröristlerin düzenlediği silahlı saldırıda yaralandı.
Aşiret liderine PKK'dan hain saldırı
11 Nisan 2016 / 15:15 Güncelleme: 11 Nisan 2016 / 17:19

Jirki aşireti lideri ve bölgenin en önemli korucu başlarından biri olan Tahir Adıyaman, bugün Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde PKK'lıların düzenlediği saldırıda yaralandı.

Beytüşşebap'ın Ayvalık Köyü'nde yaşayan Tahir Adıyaman, ilçeye 5 kilometre mesafede bulunan İkinci Köprü Mevkii'nde özel aracıyla seyir halindeyken, bir grup terörist bölgede yol kesti. 

İddiaya göre PKK'lıların yol kestiğini gören Adıyaman ile beraberinde bulunanlar geri dönmek isterken, teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Açılan ateşte Tahir Adıyaman yaralanırken, yanındaki korucular da PKK'lılara ateş açtı.

Bir süre yaşanan çatışmanın ardından bölgeye takviye birlikler sevk edildi. Yaralanan Tahir Adıyaman'ın tedavi edilmek üzere Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

PKK'lıların silahlı saldırısında yaralanan Tahir Adıyaman, Şırnak ve Hakkari bölgesinin en önemli aşiretlerinden Jirki aşireti lideri ve bölgede koruculuğu kabul eden ilk aşiretlerden biri olarak biliniyor. Hakkari ve Şırnak'ta 20 binin üzerinden üyesi bulunan Jirki aşiretinin büyük bölümü de geçici köy koruculuğu yapıyor.

KORUCULUĞU KABUL EDEN İLK AŞİRET

PKK'nın silahlı eylemleri başlattığı 15 Ağustos Eyleminden hemen sonra Mayıs 1985'te ilk koruculuk teklifi Jirki aşiretine yapıldı. Aşiret reisi Tahir Adıyaman ve Jirki aşiretinin ileri gelenlerinden pek çoğunun adam öldürmek başta olmak üzere pek çok suçtan gıyabi tutuklamasının olması Jirkilere böyle bir öncelik sağlamıştı. 

Yapılan görüşmeler sonucunda Jirki aşireti, korucu olmayı kabul etti. 20 bin kişilik mensubu ve yüzlerce korucusuyla 30 yıl boyunca PKK'ya karşı devletin yanında yer aldı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler