YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asılsız ihbarlar itfaiyecileri çıldırtıyor
Asılsız ihbarlar itfaiyecileri çıldırtıyor
26 Aralık 2012 11:50
Kızıltepe ilçesinde, itfaiye ekibine gelen asılsız ihbarlar görevlileri asıl işlerinden alıkoyuyor.

 

Kızıltepe Belediyesi İtfaiye Müdürü Refik Akay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızıltepe'nin çok büyük bir ilçe olduğunu belirterek araç gereç bakımından en örgütlü birimde çalıştıklarını kaydetti.
 
Toplumun can ve mal güvenliği için çalıştıklarını, ilk yardımdan kurtarmaya, yangın söndürme ve soğutmaya kadar birçok işe koşturduklarını anlatan Akay, ''Ekipmanlarımız yeterli. Bizi asıl sekteye uğratan asılsız ihbarlar. Toplumdan bu konuda daha duyarlı davranmalarını beklemekteyiz. Bizi asılsız ihbarlarla farklı yerlere yönlendirmeleri halinde o anda olabilecek bir yangının, can ve mal kaybına sebebiyet vereceğini unutmamaları lazım. Özellikle çocuklar, itfaiyemizi sürekli rahatsız ediyorlar'' dedi. 
 
İtfaiye amirlerinden Davut Aslan da asılsız ihbarlar nedeniyle zorlandıklarını dile getirerek, ''Asılsız ihbarlara karşı ikinci bir 110 hattı hizmete sunduk. Ancak bu soruna bir çözüm olmadı. Kardeşlerimiz, çocuklarımız telefonu meşgul etmedikleri sürece yangınlara kısa sürede yetişiyoruz. İki tane 110 telefonumuz var. Biri meşgul olunca diğer telefon çalıyor ama her ikisi meşgul olduğu zaman bize ulaşmaları çok zor oluyor'' ifadelerini kullandı. 
 
Çocukların yanı sıra çeşitli nedenlerle arayan kadınların da hattı meşgul ettiğini belirten Aslan, ''Bizimle gırgır geçiyorlar. Çocuklar arıyor 'yangın var' diyor. Kardeşlerimiz, çocuklarımız, ağabeylerimizden ricamız, 110'u asılsız yere meşgul etmesinler. Meşgul ettikleri zaman biz zor durumda kalıyoruz'' diye konuştu.
 
Görevli amir Servet Yalçın ise bu tür asılsız ihbarların köylerde çıkabilecek yangınlara yetişmelerine engel olabileceğini, geç kalınan yangınların can ve mal kaybına yol açacağının unutulmaması gerektiğini vurguladı. 
 
İtfaiye memuru Necmettin Çiçek de her yangına 3-4 araçla çıktıklarını, asılsız ihbarların zaman kaybına neden olduğunu söyledi. Çiçek, ''Bir keresinde araç yangını ihbarıyla Nusaybin yolunun 25'inci kilometresine kadar gittik. Kendi sınırımızı da aştık, 'yangındır gidelim' dedik ama ihbar asılsız çıktı. Vatandaşlarımızın bilinçli olması lazım. Sonuçta biz onlar için çalışıyoruz'' dedi.
 
 
AA
 
Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler