YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artvin'deki sel ve heyelanda son durum
Artvin'deki sel ve heyelanda son durum
13 Kasım 2015 17:29
Artvin Valisi Kemal Cirit, kent genelinde yaşanan sel ve heyelan nedeniyle 120'ye yakın köye elektrik verilemediğini söyledi.

Vali Cirit, yaptığı açıklamada, sel ve heyelan sonrası il genelinde başlatılan çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti.

Şu anda 120'ye yakın köye elektrik verilemediğini anlatan Cirit, "Sel ve heyelan çalışmalarını 150'ye yakın iş makinesi ve 500 personel sürdürüyor. Şavşat ilçemizde bugün elektriği verebildik. Murgul'a ise bu sabah itibarıyla elektrik verdik" diye konuştu.

Kentte yaklaşık 3 ay önce de sel ve heyelan meydana geldiğini anımsatan Cirit, şöyle konuştu:

"En zor coğrafyası olan iller arasında maalesef Artvin de var. Biliyorsunuz 3 ay önce ilçemizde yine bir doğal afete maruz kalmıştık. Yaklaşık 3 ay sonra Borçka ve Murgul ilçemizde afet durumu söz konusu oldu. Yaklaşık iki gündür bu afetten etkilendik ve metrekareye 220 kilogramlık bir yağış düştü. Bunlarla artık bundan sonraki süreçte mücadelemiz ve yolculuğumuz devam edecek."

-"500 bin liralık kaynak sağlandı"

Vali Cirit, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından sel ve heyelandan etkilenen bölgelerde kullanılmak üzere ilk etapta 500 bin liralık kaynak sağlandığını bildirdi. Bu kapsamda zararların karşılanması için çalışmalara hemen başlanacağını vurgulayan Cirit, şunları kaydetti:

"Hem Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı hem de Başbakanlığın yeteri kadar kaynak aktarılacağı ifade edildi. Bugün itibarıyla 500 bin liralık kaynak sağlandı. Zarar ve ziyan tespitlerimiz ile vatandaşlarımızın uğradıkları zararlar noktasında bugün itibarıyla arkadaşlarımız sahada çalışmalara başladılar. Ama asıl zararı biz köprülerden ve menfezlerden, dere boylarından gördük. Buralarda daha önce dere ıslah çalışması yapılmıştı. Dere ıslahı ve su işlerimiz bunu organize ediyor. Bu daha büyük taşkınlardan bizi korudu."

-"50'ye yakın aile tahliye edildi"

Vali Cirit, sel ve heyelan sonrası riskli görülen bölgelerde tahliyelerin yapıldığına işaret ederek, "Dere kenarlarındaki bütün evlerimizi tahliye ettik. Yaklaşık 50'ye yakın ailemiz tahliye edilmiş durumda. Şu an için herhangi bir konaklama ya da sıcak yemek konusunda sorunları yok" ifadelerini kullandı.

Yolları kapalı olan köylerde rahatsızlığı bulunan vatandaşlara en hızlı şekilde müdahale edilmeye çalışıldığına dikkati çeken Cirit, "Sahil Güvenlik Komutanlığımıza bağlı bir helikopterimiz şu an Hopa ilçemizde hazır bekliyor. Sabah Murgul'da 3 hamile vatandaşımızı Artvin Devlet Hastanesine taşıdılar. Aynı şekilde 5'e yakın diyaliz hastamızı sağlık kuruluşuna getirdiler. Bundan sonraki süreçte iklim şartlarının düzelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler